Features Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Transcend |
| Series | MTE260S |
| Model | TS2TMTE260S |
| Physical | |
| Form Factor | M.2 2280 |
| Capacity | 2TB |
| Memory Components | 3D NAND flash |
| Interface | NVMe PCIe Gen5 x4 |
| Heatsink Type | Graphene Heatsink |
| Weight | 10g |
| Performance | |
| Sequential Read Speed | Up to 14,000MB/s |
| Sequential Write Speed | Up to 11,000MB/s |
| 4KB Random Read Speed | Up to 1,400,000 IOPS |
| 4KB Random Write Speed | Up to 1,100,000 IOPS |
| TBW | 1,500 TBW |
| MTBF | 2,000,000 hour |
| Features | S.M.A.R.T. |
| Advanced Garbage Collection | |
| RAID Engine | |
| LDPC Coding | |
| DRAM Cache | |
| Drive Writes Per Day | 0.411 DWPD |
| General | |
| Certificate | CE/UKCA/FCC/BSMI/KC/RCM |
| Dimensions | 80 mm x 22 mm x 3.77 mm |
| Environmental | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Operating Voltage | 3.3V |
| Warranty Information | |
| Warranty | 5 Year Warranty Or 1500 TBW |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Category Bestsellers
Kioxia LVD10Z002TG8 EXCERIA PLUS G4 2TB M.2 2280 PCIe 5.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR10,999.00
R4,799.00
Save: R 6,200!
Kioxia LSD10Z002TG8 EXCERIA PLUS G3 2TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR8,499.00
R4,499.00
Save: R 4,000!
Kioxia LSF10Z002TG8 EXCERIA BASIC G4 2TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVM...
In stock with WootwareR10,099.00
R4,699.00
Save: R 5,400!
Samsung MZ-V9P2T0BW 990 PRO 2TB NVMe M.2 2280 PCI-Express 4.0 x4 ...
In stock with WootwareR10,499.00
R9,399.00
Save: R 1,100!



