
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Transcend |
| Series | MTS825S Series |
| Model | MTS825S 500GB (TS500GMTS825S) |
| Capacity | 500GB |
| Interface | SATA 3.0 |
| Flash Type | 3D TLC NAND |
| Controller | N/A |
| Form Factor | M.2 2242 Key B & M |
| Drive Performance | |
| Sequential Read Speed | Up to 530MB/s |
| Sequential Write Speed | Up to 480MB/s |
| Endurance Rating | 180TBW |
| 0.3 Drive Writes Per Day | |
| General | |
| Features | SLC Cache |
| Supports LDPC (Low Density Parity Check Code) | |
| Supports AES 256-bit Encryption | |
| TRIM & NCQ Command | |
| DevSleep Mode | |
| Advanced Garbage Collection | |
| MTTF | Up to 2 Million Hours |
| Operating Temperatures | 0°C to 70°C |
| Certifications | CE / FCC / BSMI / KC / RCM / UKCA |
| PS5 Compatibility | N/A |
| Dimensions | 80 x 22 x 3.58mm (L x W x H) |
| Weight | 9.0 grams |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Transcend TS500GMTS825S 500GB M.2 2280 SATA SSD - Dennis, 22 July 2024
I bought this Transcend drive as a replacement internal drive for a 2017 Asus Zenbook with a failing Sandisk drive.This particular model only supports SATA and not NVMe. Wootware delivered on time as promised and I was able to install the drive on the weekend.Did a clean install of Windows 11 from a bootable USB stick and everything went smoothly.
The Transcend drive boots quickly and the whole system is quick, although there is no "bloatware" installed (yet) So far so good and the drive has a 3 year warranty.
Would recommend as a fairly priced known brand name for M.2 SATA SSD replacement
Kioxia LSD10Z002TG8 EXCERIA PLUS G3 2TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR8,399.00
R4,999.00
Save: R 3,400!
Kioxia LTC10Z480GG8 EXCERIA 480GB SATA 3.0 6Gbps Solid State Driv...
In stock with WootwareR2,199.00
R1,299.00
Save: R 900!
Crucial CT1000E100SSD8 E100 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid Sta...
In stock with WootwareR4,299.00
R2,799.00
Save: R 1,500!
Kingston SNV3S/1000G NV3 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid State D...
In stock with WootwareR4,399.00
R3,199.00
Save: R 1,200!
Samsung MZ-V9P2T0BW 990 PRO 2TB NVMe M.2 2280 PCI-Express 4.0 x4 ...
In stock with WootwareR9,299.00
R7,499.00
Save: R 1,800!
Kioxia LSD10Z001TG8 EXCERIA PLUS G3 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR4,299.00
R3,199.00
Save: R 1,100!
Western Digital WDS100T3B0A WD Blue SA510 1TB 2.5" SATA 3.0 Solid...
In stock with WootwareR3,499.00
R2,899.00
Save: R 600!
XPG AGAMMIXS60-2T-CS GAMMIX S60 2TB NVMe M.2 2280 PCI-Express 4.0...
In stock with WootwareR8,399.00
R4,999.00
Save: R 3,400!
Kioxia LSF10Z002TG8 EXCERIA BASIC G4 2TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVM...
In stock with WootwareR9,999.00
R5,799.00
Save: R 4,200!
ADATA SLEG-860-1000GCS Legend 860 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe S...
In stock with WootwareR4,399.00
R3,399.00
Save: R 1,000!









