Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Transcend |
| Series | SSD230 |
| Model | TS512GSSD230S |
| Capacity | 512 GB |
| Maximum Sequential Read Speed | 560 MB/s |
| Maximum Sequential Write Speed | 520 MB/s |
| Maximum 4k Random File Read | 85,000 IOPS |
| Maximum 4k Random File Write | 85,000 IOPS |
| Storage Media | 3D NAND TLC Flash Memory |
| Operating Voltage | DC 5V |
| Operating Temperature | 0°C - 70°C |
| Certificates | CE | FCC | BSMI |
| Dimensions (LxWxH) | 100 x 69.85 x 6.8 mm |
| Weight | 63 g | Warranty Information |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Category Bestsellers
Kioxia LTC10Z480GG8 EXCERIA 480GB SATA 3.0 6Gbps Solid State Driv...
In stock with WootwareR2,199.00
R1,259.00
Save: R 940!
Crucial CT500BX500SSD1 BX500 500GB 2.5" 7.0mm SATA 3.0 6Gb/s Soli...
In stock with WootwareR2,199.00
R1,349.00
Save: R 850!
Mushkin MKNSSDS2500GB Source 2 500GB 2.5" SATA 3.0 6Gb/s Solid St...
In stock with WootwareR2,199.00
R1,799.00
Save: R 400!


