Features Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Turtle Beach |
| Series | Stealth 700 Series |
| Model | Stealth 700 Gen 3 PlayStation (TBS-3101-15) |
| Colour | White |
| Wireless Connectivity | 2.4GHz Wireless Direct (PC & PlayStation compatible modes) |
| Bluetooth 5.0 Connectivity | |
| Headphones | |
| Speaker Drivers | Eclipse Neodymium, 60mm |
| Frequency Response | 20 – 20,000 Hz |
| Sensitivity | N/A |
| Impedance | N/A |
| Microphone | |
| Microphone Features | Flip-up mute function |
| Polar Pattern | Unidirectional, Gaming-Grade with AI Noise Reduction |
| Frequency Response | N/A |
| Sensitivity | N/A |
| Connectivity | |
| Wireless Range | Up to 10 meters |
| Ports | USB 2.0 Type-C (Charging) |
| Cable Length | N/A |
| Battery | |
| Battery Life | Up to 80 Hours |
| Charging Time | Fast charging, 15min adds 3 hours of use |
| General | |
| Supported Platforms | PlayStation 5 Consoles |
| PlayStation 4 Consoles | |
| Windows 10 & Later | |
| Software | Turtle Beach Audio Hub |
| Weight | N/A |
| Box Contents | Turtle Beach Stealth 700 Wireless Gaming Headset |
| Two CrossPlay USB Wireless Transmitters | |
| 700mm Charging Cable (USB-A to USB-C) | |
| Quick Start Guide | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Category Bestsellers
MCHOSE HW-V9-2 V9 Pro Wireless Steel Black 7.1 Surround Sound Gam...
Stock Coming SoonR1,599.00
R1,199.00
Save: R 400!
MCHOSE V9 Turbo Magnetic Multi-Platform 7.1 Virtual Surround Stee...
Stock Coming SoonR2,749.00
R2,299.00
Save: R 450!
MCHOSE HW-V9-5 V9 Pro Wireless Icy White 7.1 Surround Sound Gamin...
Stock Coming SoonR1,649.00
R1,199.00
Save: R 450!
ASUS ROG Pelta Multi-platform Black Wireless Stereo Gaming Headse...
Stock Coming SoonR4,499.00
R3,499.00
Save: R 1,000!
ASUS ROG Kithara HIFIMAN Planar Magnetic MEMS Boom Balanced Multi...
Stock Coming SoonR8,199.00
R6,999.00
Save: R 1,200!
ASUS 90YH03W0-BHUA00 ROG Delta II Multi-platform Black Wireless S...
In stock with WootwareR7,199.00
R5,499.00
Save: R 1,700!
MCHOSE V9 Turbo Magnetic Multi-Platform 7.1 Virtual Surround Icy ...
Stock Coming SoonR2,749.00
R2,299.00
Save: R 450!









