Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Turtle Beach |
| Series | Recon 70 |
| Model | TBS-6560-05 |
| Sound Mode | Dolby Atmos |
| Sound Mode | Wired |
| Headphone Fit | Over-the-Ear |
| Adjustable Headband | Yes |
| Compatible Platforms | Playstation 4 pro |
| Playstation 4 | |
| Playstation 5 | |
| Xbox Series X|S | |
| Xbox one | |
| PC & Mobile with 3.5mm Connection | |
| Noise-Isolating | Premium, Noise-Isolating Ear Cushions |
| Frequency Response | 20 Hz - 20 kHz |
| Driver Size | 40 mm Neodymium Magnets |
| Audio Connection | 3.5 mm |
| Design | |
| Ear Cushion & Headband Material | Synthetic Leather with Foam Cushioning |
| Colour | Lavender |
| Dimensions | |
| Product Height | 183 mm |
| Product Width | 162 mm |
| Product Length | 85 mm |
| Product Weight | 231 g |
| Cord Length | 1.2 m |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Category Bestsellers
MCHOSE HW-V9-2 V9 Pro Wireless Steel Black 7.1 Surround Sound Gam...
Stock Coming SoonR1,599.00
R1,199.00
Save: R 400!
MCHOSE V9 Turbo Magnetic Multi-Platform 7.1 Virtual Surround Stee...
Stock Coming SoonR2,749.00
R2,299.00
Save: R 450!
MCHOSE HW-V9-5 V9 Pro Wireless Icy White 7.1 Surround Sound Gamin...
Stock Coming SoonR1,649.00
R1,199.00
Save: R 450!
ASUS ROG Pelta Multi-platform Black Wireless Stereo Gaming Headse...
In stock with WootwareR4,499.00
R3,499.00
Save: R 1,000!
ASUS 90YH03W0-BHUA00 ROG Delta II Multi-platform Black Wireless S...
In stock with WootwareR7,199.00
R5,499.00
Save: R 1,700!
MCHOSE V9 Turbo Magnetic Multi-Platform 7.1 Virtual Surround Icy ...
Stock Coming SoonR2,749.00
R2,299.00
Save: R 450!
Customers Who Bought This Also Bought









