Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Ubiquiti |
| Series | AC Mesh |
| Model | UAP-AC-M-EU |
| Pack Quantity | 5 Pack |
| General | |
| WiFi Standard | WiFi 5 |
| Spatial Streams | 4 |
| Coverage Area | 140 m² |
| Max. Client Count | 200+ |
| Uplink | GbE |
| Mounting | Wall |
| Pole | |
| Included Mounts | Yes |
| Weatherproofing | IPX4 |
| Power Method | PoE |
| Features | Wireless Meshing |
| Band Steering | |
| 802.11v BSS Transition Management | |
| 802.11r Fast Roaming | |
| 802.11k Radio Resource Management (RRM) | |
| Advanced Radio Management | |
| Passpoint (Hotspot 2.0) | |
| Custom Branding Landing Page | |
| Voucher Authentication | |
| Payment-Based Authentication | |
| External Portal Server Support | |
| Password Authentication | |
| Guest Network Isolation | |
| Private Pre-Shared Key (PPSK) | |
| WiFi Speed Limiting | |
| Client Device Isolation | |
| WiFi Schedules | |
| RADIUS over TLS (RadSec) | |
| Dynamic RADIUS-Assigned VLAN | |
| Physical | |
| Dimensions | 353mm x 46mm x 34.4mm |
| Weight | 152 g |
| Enclosure Material | Polycarbonate |
| Pole Mount Diameter | 25mm - 76mm |
| Wireless Performance | |
| MIMO 5 GHz | 2 x 2 DL MU-MIMO |
| MIMO 2.4 GHz | 2 x 2 DL MU-MIMO |
| Max. Data Rate 5 GHz | 867 Mbps |
| Max. Data Rate 2.4 GHz | 300 Mbps |
| Antenna Gain 5 GHz | 4 dBi |
| Antenna Gain 2.4 GHz | 3 dBi |
| Max. TX Power 5 GHz | 20 dBm |
| Max. TX Power 2.4 GHz | 20 dBm |
| Max. BSSIDs | 8 per Radio |
| Channel Bandwidth | HT 20/40, VHT 20/40/80 MHz |
| Supported Data Rates | |
| 802.11ac (WiFi 5) | 6.5 Mbps to 867 Mbps (MCS0 - MCS9 NSS1/2, VHT 20/40/80) |
| 802.11n | 6.5 Mbps to 300 Mbps (MCS0 - MCS15, HT 20/40) |
| Hardware | |
| Max. Power Consumption | 8.5 W |
| Includes PoE Adapter | Yes |
| Supported Voltage Range | 44–57 V DC |
| Networking Interface | 1 x GbE RJ45 Port |
| Management | Ethernet |
| Bluetooth | |
| NDAA Compliant | Yes |
| Software | |
| Application Requirements | UniFi Network Version 6.0.45 and Later |
| Notes | |
| External Antenna Support | Optional UMA-D External Antenna Accessory |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Category Bestsellers









