Features Product Description
Additional Information
Reviews (1)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Ubiquiti |
| Series | Wireless Access Points |
| Model | Ubiquiti UniFi U7 Lite |
| Interface | 1× 2.5 Gigabit Ethernet (RJ-45) Port (supports IEEE802.3at PoE) |
| Button | Reset button, Hidden |
| Power Supply | 802.3at PoE compliant (Sold separately) |
| 42.5-57V DC | |
| Power Consumption | Up to 13W |
| Dimensions | 171.5 × 33mm (D x H) |
| Antenna Type | Internal Omnidirectional |
| 2.4GHz: 2× 4 dBi antennas | |
| 5GHz: 2× 5 dBi antennas | |
| Mounting Options | Ceiling or Wall Mounting (Kit included) |
| Wireless Features | |
| Wireless Standards | IEEE 802.11be/ax/ac/n/g/b/a |
| Frequency | 2.4GHz and 5GHz |
| Signal Rate | 5 GHz: Up to 4300 Mbps |
| 2.4 GHz: Up to 688 Mbps | |
| Wireless Functions | Multiple SSIDs (Up to 16 SSIDs, 8 for each radio) |
| Enable/Disable Wireless Radio | |
| Automatic Channel Assignment | |
| QoS(WMM) | |
| MU-MIMO | |
| Seamless Roaming | |
| Band Steering | |
| Beamforming | |
| Rate Limit | |
| Reboot Schedule | |
| Wireless Schedule | |
| Wireless Statistics based on SSID/AP/Client | |
| Wireless Security | WPA-PSK, WPA-Enterprise (WPA/WPA2/WPA3) |
| Management Features | |
| Network Setup | Centralised management with UniFi Network software & zero-touch provisioning |
| Centralized Management | UniFi Cloud Gateway, UniFi Network app version 9.0.114 and later |
| General | |
| Materials | UV-stabilized polycarbonate, aluminum |
| ABS, SGCC steel | |
| Colour | White |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Good but not quite worth the price - Duncan, 16 February 2026
I have a 4 year old 4 antenna router from another brand that is cheaper than this which I use as a wireless access point which has better range. Even my 8 year old router with a built in antenna that came with the ISP has better range. And i find this to be a trend with Ubiquiti, their Wifi devices have disappointing range for the price. The only reason I still give it 4 stars is because it conveniently sets up from you ubiquity interface. Compared to the other devices it is a pleasure to setup and configure.
Category Bestsellers
Ubiquiti U6-PLUS UniFi U6+ WiFi 6 Dual-Band 4x4 MU-MIMO White Cei...
Contact for AvailabilityR2,366.00









