Customers Who Viewed This Product Purchased
Product Description
Additional Information
Reviews (2)
Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Ubiquiti |
| Series | Wireless Access Points |
| Model | Ubiquiti UniFi U6 |
| Interface | 1× Gigabit Ethernet (RJ-45) Port (supports IEEE802.3at PoE) |
| Button | Reset button |
| Power Supply | 802.3at PoE compliant (Sold separately) |
| 44-57V DC | |
| Power Consumption | Up to 9W |
| Dimensions | 160 × 33mm (D x H) |
| Antenna Type | Internal Omnidirectional |
| 2.4GHz: 2× 3 dBi antennas | |
| 5GHz: 2× 5.4 dBi antennas | |
| Mounting Options | Ceiling or Wall Mounting (Kit included) |
| Wireless Features | |
| Wireless Standards | IEEE 802.11ax/ac/n/g/b/a |
| Frequency | 2.4GHz and 5GHz |
| Signal Rate | 5 GHz: Up to 2402 Mbps |
| 2.4 GHz: Up to 574 Mbps | |
| Wireless Functions | Multiple SSIDs (Up to 16 SSIDs, 8 for each band) |
| Enable/Disable Wireless Radio | |
| Automatic Channel Assignment | |
| QoS(WMM) | |
| MU-MIMO | |
| Seamless Roaming | |
| Band Steering | |
| Beamforming | |
| Rate Limit | |
| Reboot Schedule | |
| Wireless Schedule | |
| Wireless Statistics based on SSID/AP/Client | |
| Wireless Security | WPA-PSK, WPA-Enterprise (WPA/WPA2/WPA3) |
| Management Features | |
| Network Setup | Centralised management with UniFi Network software & zero-touch provisioning |
| Centralized Management | UniFi Cloud Gateway |
| General | |
| Materials | Polycarbonate, aluminum |
| ABS, SGCC steel | |
| Colour | White |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Easy to order and great pricing - Tian, 21 October 2024
Nothing to complain about, good service and updates, I must note real-time stock updates and prices before EFT discount would go down better. Will buy again.
- PoE Switch Ubiquiti USW Flex Mini 5-Port 802.3af/at PoE USB-C Managed Gigabit Ethernet Switch - Michelle, 7 October 2024
Good day,
Please could you tell me if the "Ubiquiti USW Flex Mini 5-Port 802.3af/at PoE USB-C Managed Gigabit Ethernet Switch" will be compatible with my purchased (Ubiquiti U6-plus u6 DUAL Band).
I have been battling to get them set-up with another (Cudy 6 Port with 4 Port PoE 60W PoE Switch | FS1006P) regards, Michelle
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!









