Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Ubiquiti |
| Series | U7 Series |
| Model | U7-PRO-MAX |
| Mechanical | |
| Dimensions | Ø206 x 46 mm |
| Weight | 680 g (1.5 lb) |
| Enclosure Material | Polycarbonate, Aluminium |
| Mount Material | Stainless steel (SUS304), galvanized steel (SGCC) |
| Mounting | Wall/ceiling (Included) |
| Hardware | |
| Networking Interface | 1x 1/2.5 GbE RJ45 port |
| Management Interface | Ethernet |
| Power Method | PoE+ |
| Power Supply | UniFi PoE switch |
| Supported Voltage Range | 44V - 57V DC |
| Max. Power Consumption | 25W |
| Radio & Antennas | |
| Max. TX Power | 2.4GHz - 23 dBm |
| 5GHz - 29 dBm | |
| 6GHz - 23 dBm | |
| Antenna Gain | 2.4GHz - 4 dBi |
| 5GHz - 6 dBi | |
| 6GHz - 5.9 dBi | |
| Performance | |
| MIMO | 2.4GHz - 2 x 2 (DL/UL MU-MIMO) |
| 5GHz - 4 x 4 (DL/UL MU-MIMO) | |
| 6GHz - 2 x 2 (DL/UL MU-MIMO) | |
| Max. Data Rate (2.4 GHz) | 2.4GHz - 688 Mbps (BW40) |
| 5GHz - 8.6 Gbps (BW240) | |
| 6GHz - 5.7 Gbps (BW320) | |
| Environment | |
| Operating Temperature | -30 to 60° C (-22 to 140° F) |
| Operating Humidity | 5 to 95% noncondensing |
| Certifications | |
| Certified For | CE |
| FCC | |
| IC | |
| Software | |
| WiFi Standards | 802.11a/b/g/n/ac/ax/be (WiFi 6/6E/7) |
| Wireless Security | WPA-PSK, WPA-Enterprise (WPA/WPA2/WPA3/PPSK) |
| BSSID | 8 per radio |
| VLAN | 802.1Q |
| Advanced QoS | Per-user rate limiting |
| Guest Traffic Isolation | Supported |
| Concurrent Clients | 500+ |
| Supported Data Rates | |
| 802.11a | 6, 9, 12, 18, 24, 36, 48, 54 Mbps |
| 802.11b | 1, 2, 5.5, 11 Mbps |
| 802.11g | 6, 9, 12, 18, 24, 36, 48, 54 Mbps |
| 802.11n | 6.5 Mbps to 300 Mbps (MCS0 - MCS15, HT 20/40) |
| 802.11ac | 6.5 Mbps to 1.7 Gbps (MCS0 - MCS9 NSS1/2, VHT 20/40/80/160) |
| 802.11ax (WiFi 6/6E) | 7.3 Mbps to 4.8 Gbps (MCS0 - MCS11 NSS1/2/3/4, HE 20/40/80/160) |
| 802.11be (WiFi 7 @5GHz) | 7.3 Mbps to 8.6 Gbps (MCS0 - MCS13 NSS1/2/3/4, EHT 20/40/80/160/240) |
| 802.11be (WiFi 7 @6GHz) | 7.3 Mbps to 5.7 Gbps (MCS0 - MCS13 NSS1/2, EHT 20/40/80/160/240/320) |
| Application Requirements | |
| UniFi Network | Version 8.2.93 and later |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Category Bestsellers









