Product Description
Additional Information
Reviews (1)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Ubiquiti |
| Series | Wireless Access Points |
| Model | Ubiquiti UniFi U6 Pro |
| Interface | 1× Gigabit Ethernet (RJ-45) Port (supports IEEE802.3at PoE) |
| Button | Reset button |
| Power Supply | 802.3at PoE compliant (Sold separately) |
| 44-57V DC | |
| Power Consumption | Up to 13W |
| Dimensions | 197 × 35mm (D x H) |
| Antenna Type | Internal Omnidirectional |
| 2.4GHz: 2× 4 dBi antennas | |
| 5GHz: 4× 6 dBi antennas | |
| Mounting Options | Ceiling or Wall Mounting (Kit included) |
| Wireless Features | |
| Wireless Standards | IEEE 802.11ax/ac/n/g/b/a |
| Frequency | 2.4GHz and 5GHz |
| Signal Rate | 5 GHz: Up to 4804 Mbps |
| 2.4 GHz: Up to 574 Mbps | |
| Wireless Functions | Multiple SSIDs (Up to 16 SSIDs, 8 for each band) |
| Enable/Disable Wireless Radio | |
| Automatic Channel Assignment | |
| QoS(WMM) | |
| MU-MIMO | |
| Seamless Roaming | |
| Band Steering | |
| Beamforming | |
| Rate Limit | |
| Reboot Schedule | |
| Wireless Schedule | |
| Wireless Statistics based on SSID/AP/Client | |
| Wireless Security | WPA-PSK, WPA-Enterprise (WPA/WPA2/WPA3) |
| Management Features | |
| Network Setup | Centralised management with UniFi Network software & zero-touch provisioning |
| Centralized Management | UniFi Cloud Gateway |
| General | |
| Materials | Polycarbonate, aluminum |
| ABS, SGCC steel | |
| Colour | White |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Really good device ! - Gareth, 27 January 2025
I have recently setup up 6x of these devices took such little time and the ease and simplicity of these devices are very good and can recommend these devices to anyone, the performance and quality of the product paired with the switches is honestly one of the best.
Category Bestsellers









