Customers Who Viewed This Product Purchased
Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Ubiquiti |
| Series | UniFi Switch Lite |
| Model | USW-LITE-16-POE |
| Overview | |
| Dimensions (mm) | 192 x 185 x 44 |
| Dimensions (in) | 7.6 x 7.3 x 1.7 |
| Port Layout | 1 GbE RJ45 |
| Number of Ports | 16 |
| PoE+ Ports | 8 |
| Supported Speeds | 1G / 100M / 10M |
| Max. PoE Output | Up To PoE+ |
| Total PoE Availability | 45W |
| Form Factor | Compact Desktop, Wall-Mountable |
| Performance | |
| Switching Capacity | 32 Gbps |
| Total Non-Blocking Throughput | 16 Gbps |
| Forwarding Rate | 24 Mpps |
| Supported VLANs | 1,000 |
| MAC Address Table Size | 8,000 |
| Packet Buffer Size | 0.5 MB |
| IPv4 Access Lists | 128 |
| MAC Access Lists | 128 |
| General | |
| Layer 2 Features | LACP Port Aggregation |
| STP & RSTP | |
| Advanced IGMP Configuration | |
| IGMP Snooping | |
| 802.1X Control | |
| MAC-Based ACLs & Device Isolation | |
| DHCP Snooping & Guarding | |
| Egress Rate Limit | |
| Flow Control | |
| Storm Control | |
| Multicast & Broadcast Rate Limiting | |
| MAC Address Blocking | |
| IP-Based ACLs & Network Isolation | |
| MAC-Based Port Restriction | |
| Port Isolation | |
| Port Mirroring | |
| Jumbo Frames | |
| LLDP-MED | |
| Voice VLAN | |
| Loop Protection | |
| Hardware | |
| PoE Standard | PoE+ |
| PoE+ Ports | 8 |
| Max PoE Wattage Per Port | 32W |
| Max Power Consumption (Excl. PoE) | 15W |
| Max Power Consumption (Incl. PoE) | 60W |
| Power Method | Universal Input 100–240V AC, 50/60 Hz |
| Power Supply | AC/DC Internal, 60W |
| Supported Voltage Range | 100–240V AC |
| Management | Ethernet |
| Heat Dissipation (Excl. PoE) | 51.18 BTU/hr |
| Weight | 1.2 kg |
| Enclosure Material | Polycarbonate |
| Mount Material | Polycarbonate |
| Supported Rack Depth | 400–1200 mm |
| Operating Temperature | -15 to 40°C |
| Operating Humidity | 10–90% Noncondensing |
| NDAA Compliant | Yes |
| Certifications | CE |
| Certifications | FCC |
| Certifications | IC |
| Certifications | Anatel |
| Software | |
| Application Requirements | UniFi Network Version 7.2.94 And Later |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!









