Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Ubiquiti |
| Series | Pro Max |
| Model | USW-Pro-Max-48-PoE |
| Overview | |
| Dimensions | 442.4mm x 400mm x 44mm |
| Port Layout | 1 GbE RJ45: 32 (24 PoE+; 8 PoE++) |
| 2.5 GbE RJ45: 16 (8 PoE+; 8 PoE++) | |
| 10G SFP+: 4 | |
| Max. PoE Output | Up to PoE++ |
| Total PoE Availability | 720W |
| Redundancy | DC Power Backup |
| Layer 3 | Yes |
| Form Factor | Rack Mount (1U) |
| Etherlighting | Yes |
| Performance | |
| Switching Capacity | 224 Gbps |
| Total Non-Blocking Throughput | 112 Gbps |
| Forwarding Rate | 167 Mpps |
| Supported VLANs | 1,000 |
| MAC Address Table Size | 32,000 |
| L3 Table Size | ARP Entries: 12,000 |
| IPv4 Routes: 12,000 | |
| Packet Buffer Size | 2 MB |
| Layer 3 Features | DHCP Server (Local Networks) |
| DHCP Relay | |
| Inter-VLAN Routing (Local Networks) | |
| Static Routing (Local Networks) | |
| Layer 2 Features | LACP Port Aggregation |
| STP & RSTP | |
| QoS (DSCP) | |
| Pro AV Profiles (Play, Dante, Q-SYS, NDI, SDVoE, Shure, AES67, Crestron) | |
| Advanced IGMP Configuration (Querier, Fast Leave, Router Port) | |
| IGMP Snooping | |
| 802.1X Control | |
| MAC-Based ACLs & Device Isolation | |
| DHCP Snooping & Guarding | |
| Egress Rate Limit | |
| Flow Control | |
| Storm Control | |
| Multicast & Broadcast Rate Limiting | |
| IP-Based ACLs & Network Isolation | |
| MAC Address Blocking | |
| Port Isolation | |
| Port Mirroring | |
| Jumbo Frames | |
| Voice VLAN | |
| #REF! | #REF! |
| Loop Protection | |
| Hardware | |
| PoE Ports | PoE+: 32 |
| PoE++: 16 | |
| Max. PoE Wattage per Port by PSE | PoE: 15.4W |
| PoE+: 32W | |
| PoE++: 64W | |
| Max. Power Consumption | 100W (Excluding PoE Output) |
| 820W (Including PoE Output) | |
| Power Method | (1) Universal input, 100—240V AC, 50/60 Hz |
| (1) USP RPS DC input | |
| Power Input Method | AC input |
| Power Supply | AC/DC, internal, 870W |
| Supported Voltage Range | 100—240V AC |
| Management | Ethernet |
| AR | |
| Heat Dissipation (Excluding PoE Output) | 341.2 BTU/hr |
| Weight | Without mounting brackets: 6.2 kg (13.7 lb) |
| With mounting brackets: 6.3 kg (13.9 lb) | |
| Enclosure Material | SGCC steel |
| Supported Rack Depth | 400~1200 mm |
| LCM Display | 1.3" Touchscreen |
| Ambient Operating Temperature | -5°C to 40°C |
| Ambient Operating Humidity | 10 to 90% Noncondensing |
| Certifications | CE, FCC, IC |
| Etherlighting | Ethernet |
| SFP+ | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Category Bestsellers









