Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | UGREEN |
| Series | Echobuds Series |
| Model | Echobuds Magic ANC White (WS211-55137) |
| Earphones | |
| Earphone Type | Closed, dynamic |
| Driver Unit | 10mm |
| Volume Control | Yes, touch driven or device controlled |
| Waterproof | Yes, IPX5 equivalent rated |
| ANC Modes | Noise Reduction Mode |
| Transparent Mode | |
| Advanced Features | ANC & ENC Dual Noise Reduction |
| Customisable Equaliser | |
| Personalised Screen Display | |
| Connectivity | |
| Bluetooth Version | Bluetooth 5.4 |
| Effective Range | Up to 10m |
| Frequency Range | 2.4GHz band |
| Battery & Charging | |
| Charge Time | Approx. 2.0 Hrs from flat |
| Charging | USB charging with case |
| Battery Life (Music Playback) | Up to 6 hrs (ANC ON) |
| Battery Life (With Case) | Up to 30 hours total |
| General | |
| Charging Case Weight | 56.9 grams |
| Charging Case Dimensions | 65 x 52 x 28mm (W x H x D) |
| Boxed Accessories | 1x UGreen EchoBuds Magic Wireless (In-Ear Earphones)–White |
| 1x Portable Charging Case | |
| 1x Type-C Charging Cable | |
| 3x Pairs of Silicone Ear Tips (S, M, L) | |
| 1x User Manual | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Category Bestsellers
Sennheiser HD 599 Circumaural Open Back Ivory/Brown Stereo Wired ...
Contact for AvailabilityR3,399.00
R2,999.00
Save: R 400!
Razer RZ12-03820200-R3G1 Hammerhead HyperSpeed For Xbox Wireless ...
In stock with WootwareR3,099.00
R2,499.00
Save: R 600!









