Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | UNITEK |
| Series | Interface Converters |
| Model | Y-3324 |
| Colour | Black |
| Interface | |
| Upstream | USB3.0 USB-A Male |
| Downstream | 1x SATA II |
| 1x 40-Pin IDE | |
| 1x 44-Pin IDE | |
| Support | SATA II (3Gbps) / SATA I (1.5Gbps) |
| 2.5"/3.5" HDD & SSD with any capacity | |
| USB 3.0 backward compatible with USB 2.0/1.1 | |
| Power | |
| Power Input | 12V2A |
| Power Output | N/A |
| DC Dimension | 5.5 x 2.5 mm |
| General | |
| Features | Automatic sleep mode after 30 minutes of inactivity |
| Stable electricity supply, with a 12V 2A power adapter | |
| LED indicator, lights on when power on | |
| Plug and play, no driver required | |
| Cable Length | 80 cm |
| Packaging Content | 1x USB3.0 to IDE SATA II Converter |
| 1x Power Adaptor | |
| 1x 10cm, Small 4-Pin to Big 4-Pin Power Cable | |
| 1x User Manual | |
| Product Dimension | 99 x 73 x 17 mm |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Category Bestsellers









