Features 

Product Description
Additional Information
Reviews (0)


| SPECIFICATIONS | |
| Brand | VX Gaming |
| Series | Lunaris Series |
| Model | Lunaris PS5 Compatible Controller (VX-500-GR) |
| Colour | Grey |
| Type | Wireless Controller, Dual-Mode |
| Custom Mapping | Yes, supports programmable back paddles |
| Headset Jack | 3.5mm Combination Audio Jack (Wired Only) |
| Compatibility | Nintendo Switch (Bluetooth) |
| PlayStation 5 (Wired / Bluetooth) | |
| Windows & Linux PC (Wired / Bluetooth) | |
| iOS, iPadOS devices (Bluetooth) | |
| Android 12.0 & later devices (Wired / Bluetooth) | |
| Hardware | |
| Pointing Device | Dual Hall Effect Analog Sticks |
| Haptics | N/A |
| Buttons | PlayStation Face Buttons |
| 4-Way D-Pad | |
| Start, Select, Home Buttons | |
| Triggers | Hall Effect L/R Triggers |
| Gyroscope | N/A |
| General | |
| Cable | USB Type-C to Type-A Cable |
| Weight | 0.250kg |
| Dimensions | 160 x 106.6 x 68.1mm (W x D x H) |
| Battery | 1000mAh Li-Po Integrated |
| Polling Rate | 125Hz (Bluetooth) |
| Box Contents | VX Gaming Wireless Controller |
| USB-C Charging Cable | |
| Instruction Manual | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | No |
Category Bestsellers
ASUS ROG Raikiri Pro OLED RGB Multi-Platform Black Wireless Contr...
In stock with WootwareR3,799.00
R2,199.00
Save: R 1,600!
ASUS GX501 ROG Raikiri II RGB Xbox Black Wireless Controller
In stock with WootwareR5,499.00
R4,499.00
Save: R 1,000!
MOZA R5 Bundle Direct Drive Wheel Base With Standalone ES Steerin...
In stock with SupplierR11,899.00
Razer RZ06-05580200-R3G1 Raiju V3 Pro Multi-Platform White PS5 Co...
In stock with WootwareR6,999.00
R5,399.00
Save: R 1,600!









