Customers Who Viewed This Product Purchased
Western Digital WDS100T5B0E WD BLUE SN5100 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 ...
In stock with WootwareR5,399.00
R3,499.00
Save: R 1,900!
Crucial CT1000E100SSD8 E100 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid Sta...
In stock with WootwareR4,199.00
R3,199.00
Save: R 1,000!
Kingston SNV3S/1000G NV3 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid State D...
In stock with WootwareR4,299.00
R3,199.00
Save: R 1,100!
Kioxia LSD10Z001TG8 EXCERIA PLUS G3 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR4,199.00
R3,299.00
Save: R 900!
Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Western Digital |
| Series | WD_BLACK SN770 Series |
| Model | WDS100T3X0E |
| Capacity | 1TB |
| Interface | PCIe 4.0 x4 NVMe |
| Drive Performance | |
| Sequential Read Speed | Up to 5150MBps |
| Sequential Write Speed | Up to 4900MBps |
| Random Read 4K (IOPS) | 740K IOPS |
| Random Write 4K (IOPS) | 800K IOPS |
| Endurance Rating | 600TBW |
| General | |
| MTTF | Up to 1.0 Million Hours |
| Operating Temperatures | 0°C to 85°C |
| Non-Operating Temperatures | -40°C to 85°C |
| PS5 Compatibility | N/A |
| Dimensions | 80 x 22 x 2.38 mm (L x W x H) |
| Weight | 5.5g |
| Warranty Information | |
| Warranty | 5 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |



