| SPECIFICATIONS | |
| Brand | WD |
| Model | WD10EZEX |
| Series | WD Blue | Product Specifications |
| Interface | SATA 6 Gb/s | Performance Specifications |
| Rotational Speed | 7,200 RPM (nominal) |
| Buffer Size | 64 MB |
| Load/unload Cycles | 300,000 minimum | Transfer Rates |
| Transfer Rate (Buffer To Disk) | 150 MB/s (Sustained) | Physical Specifications |
| Formatted Capacity | 1,000,204 MB |
| Capacity | 1 TB |
| Form Factor | 3.5 Inch |
| User Sectors Per Drive | 1,953,525,169 | Physical Dimensions |
| Height | 26.1 mm |
| Depth | 147 mm |
| Width | 101.6 mm |
| Weight | 0.44 kg | Environmental Specifications (Shock) |
| Operating Shock (Read) | 30G, 2 ms |
| Non-operating Shock | 350G, 2 ms | Acoustics |
| Idle Mode | 29 dBA (average) |
| Seek Mode 0 | 30 dBA (average) | Temperature |
| Operating | -0°C to 60°C |
| Non-operating | -40°C to 70°C | Electrical Specifications |
| Read/Write | 6.80 Watts |
| Idle | 6.10 Watts |
| Standby | 1.20 Watts |
| Sleep | 1.20 Watts | Compatibility |
| Operating System | Windows/Mac | Warranty Information |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Out of stock
Out of stock
Out of stock
Wootware Wolverine - Enthusiast Dual-GPU SLi High Performance ATX Gaming PC
From: R15,506.00
To: R27,171.00
Out of stock
- Must have - Jared, 30 December 2021
The hdd is pretty good and is worth the money definitely the best bang for your buck
- Excellent!! - Mariette, 28 September 2021
Received the product without a box, but very well wrapped. The product works great as expected! Easy and straight forward install and ready to go.
- average hard drive for average use at good quality - Shaun, 28 December 2020
this is a good hard drive. i have many of them. not the fastest, not impressive, but good value for money. it does what it is supposed to do and will do it for up to 10 years.
- Amazing product - Preshen, 12 December 2020
Its working perfectly in my system and it is much faster than my previous hdd.
- Great value for money - MJ, 22 October 2020
Straight forward and simple cold data storage at an affordable price.
As the above review reads it comes with no box, but is protected with anti static bag and loads of bubble wrap.
My only gripe would be the lack of any extra sata cables but that would be nitpicking.
My only problem I encountered was that the drive wasn't picked up by Windows 10.
I wangled some settings in command prompt and assigned a drive letter and it was sorted.
No issues since. - Faster than my ssd - Marcel, 24 September 2020
Its starting up faste than my ssd.. Nice and cheap and it is perfect for a cheap build
xhzbzjsjvzbzbxjznzbzkshxbxjbsjsizbzizbssibzbzbxbxbxbsnzj
- Perfect - Stephen, 25 March 2020
No box with delivery but the HDD is protected in an anti static bag and over enough bubble wrap. Higher transfer rate than the 5400RPM counterpart and quick to use after a simple format.
Microsoft Windows 11 Professional 64-bit Operating System - DSP P...
In stock with WootwareR4,499.00
R2,999.00
Save: R 1,500!
Microsoft Windows 11 Home 64-bit Operating System - DSP Pack
In stock with WootwareR3,599.00
R2,299.00
Save: R 1,300!
Antec VCX300 ARGB Tempered Glass Black Steel ATX Mid-Tower Deskto...
In stock with WootwareR899.00
R699.00
Save: R 200!
Super Flower SF-750F14GE Leadex III GE 750W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,449.00
R1,849.00
Save: R 600!
Palit GeForce RTX 5060 DUAL NE75060019P1-GB2063D 8GB GDDR7 128-bi...
In stock with WootwareR11,599.00
R6,999.00
Save: R 4,600!
Montech XR ARGB Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Chassi...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,099.00
Save: R 700!
AMD 100-100001405WOF Ryzen 5 9600X 5.40GHz 6-Core Zen 5 Socket AM...
In stock with WootwareR5,799.00
R4,499.00
Save: R 1,300!
ADATA AD5S560032G-S PREMIER 32GB (1x32GB) DDR5-5600 CL46 1.1V Bla...
In stock with WootwareR10,099.00
R7,299.00
Save: R 2,800!
Super Flower SF-1000F14GE Leadex III GE 1000W 80 Plus Gold ATX 3....
In stock with WootwareR3,049.00
R2,499.00
Save: R 550!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR899.00
R799.00
Save: R 100!
Antec Atom G750 750W 80 Plus Gold Semi-Modular Black Desktop Powe...
In stock with WootwareR1,599.00
R1,249.00
Save: R 350!
AMD 100-100000927BOX Ryzen 5 5600 6-Core 3.5GHz (4.4GHz Boost) So...
In stock with WootwareR4,349.00
R2,799.00
Save: R 1,550!



















