Product Description
Additional Information
Reviews (1)
Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Western Digital WD |
| Series | Green Series |
| Model | WD Green SN3000 500GB (WDS500G4G0E) |
| Capacity | 500GB |
| Interface | PCIe 4.0 x4 NVMe |
| Flash Type | 3D TLC NAND |
| Drive Performance | |
| Sequential Read Speed | Up to 5,000MB/s |
| Sequential Write Speed | Up to 4,100MB/s |
| Random Read 4KB (IOPS) | N/A |
| Random Write 4KB (IOPS) | N/A |
| Endurance Rating | 100TBW |
| Power | |
| Idle Power Consumption | N/A |
| Sleep Power Consumption | N/A |
| General | |
| Features | Supports SLC Drive Cache (WD nCache 4.0 Technology) |
| Supports Host Memory Buffer | |
| Supports LDPC (Low Density Parity Check Code) | |
| Supports AES 256-bit Encryption | |
| MTTF | Up to 1.75 Million Hours |
| Operating Temperatures | 0°C to 85°C |
| PS5 Compatibility | Yes, may require heatsink for optimal performance |
| Dimensions | 80 x 22 x 2.38mm (L x W x H) |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Limited Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | No |
- Speedy Gonzales - WB, 18 May 2025
What can I say? Waiting for Windows 11 to load all its bits and bobs so that you can get going is a thing of the past. The single biggest and most bang for buck upgrade you can make to your rig, that's for sure.
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Category Bestsellers
Western Digital WDS500G5B0E WD BLUE SN5100 500GB M.2 2280 PCIe 4....
In stock with WootwareR3,699.00
R2,149.00
Save: R 1,550!
ADATA SLEG-860-500GCS Legend 860 500GB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe ...
In stock with WootwareR2,699.00
R1,899.00
Save: R 800!
Customers Who Bought This Also Bought
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR899.00
R799.00
Save: R 100!
MSI MAG A650BN 650W 80 Plus Bronze Non-Modular Black Desktop Powe...
In stock with WootwareR1,299.00
R1,049.00
Save: R 250!
Kingston KCP556UD8-32 32GB (1x32GB) DDR5-5600MT/s CL46 1.1V Deskt...
In stock with WootwareR8,199.00
R7,599.00
Save: R 600!
Intel BX80768245K Core Ultra 5 245K 14-Core 5.2GHz Arrow Lake-S S...
In stock with WootwareR6,699.00
R4,099.00
Save: R 2,600!









