| SPECIFICATIONS | |
| Brand | WINX |
| Series | GAME Series |
| Model | WX-CT102 |
| Battery Information | Rechargeable Lithium-Ion |
| Battery Capacity | 600mAh |
| Compatible with | PC & Android (For Controller Supported Games) |
| Input | 5V Micro USB |
| Cable Length | 1m |
| Wireless Range | 10m |
| Colour | Black |
| Features | Up to 8 Hours Of Wireless Playtime At a Full Charge |
| Refined Triggers And Turbo Function For Competitive Gaming | |
| Haptic Feedback For An Immersive Experience | |
| Intuitive And Ergonomic Design For Lengthy Gameplay | |
| Each Device Can Support Up to Four WINX GAME Supreme Wireless Controllers Simultaneously (For Compatible Devices) | |
| Identify Player Controllers Easily With Illuminating Light Bar | |
| Product Dimensions(L x W x H) | 159 x 103 x 69mm |
| Product weight | 0.190 Kg |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Great buy - Michael, 15 December 2025
At this price this is a good product worth the money. Had zero issues connecting and the battery last long. Still testing it out but so far i can recommend this Gaming controller. Feels good and have vibration function.
- WINX WX-CT102 GAME Supreme Controller – Comfortable, feature-packed, Xbox-style gamepad with vibration. - Jason, 13 March 2025
This gamepad is amazing. It feels great in my hands, the vibration adds to the immersion, and it works seamlessly with both wired and wireless connections. It’s basically an Xbox controller but with extra features, including LED-lit buttons that give a cool 3D effect. There are also some handy PC control widgets built in, which is a neat bonus.
I bought this along with the ASUS VA27EHF 27" Monitor, Redragon RD-M908 Impact Gaming Mouse, Genius GX Scorpion K20 Keyboard, and Redragon RD-GS520 Anvil Gaming Speakers. Together, they’ve completely upgraded my gaming experience.
ASUS ROG Raikiri Pro OLED RGB Multi-Platform Black Wireless Contr...
In stock with WootwareR3,799.00
R2,199.00
Save: R 1,600!
ASUS GX501 ROG Raikiri II RGB Xbox Black Wireless Controller
In stock with WootwareR5,499.00
R4,499.00
Save: R 1,000!
MOZA R5 Bundle Direct Drive Wheel Base With Standalone ES Steerin...
In stock with SupplierR11,899.00
Razer RZ06-05580200-R3G1 Raiju V3 Pro Multi-Platform White PS5 Co...
In stock with WootwareR6,999.00
R5,399.00
Save: R 1,600!









