| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Womier |
| Series | SK |
| Model | SK71 Pro |
| General | |
| Form Factor | 75% |
| Total Keys | 79 Keys |
| Layout | ANSI 75% |
| Colour | Desert |
| Construction | |
| Case Material | CNC Aluminium + Plastic |
| Case Surface Processing | Anodizing |
| Keycaps | |
| Keycap Profile | Cherry Profile |
| Keycap Material | PBT |
| Switches And Mount | |
| Switch Type | Mechanical |
| Switch Model | Womier POM Vanilla Linear Switch |
| Switch Material | Full POM |
| Actuation Force | 55gf |
| Pre-Travel | 1.8mm |
| Total Travel | 3.6mm |
| Factory Lubed | Yes |
| Mounting Style | Gasket |
| Stabilizers | Pre-Lubed |
| Plate | |
| Plate Material | PC |
| Plate Features | Flex-Cuts |
| PCB And Lighting | |
| PCB Thickness | 1.2mm |
| PCB Material | FR4 |
| Hot-Swappable | Yes |
| PCB Flex Cuts | No |
| Switch Compatibility | 3-Pin / 5-Pin |
| Backlight | Full RGB |
| LED Orientation | South-Facing |
| Connectivity | |
| Connection Types | Wired |
| 2.4GHz Wireless | |
| Bluetooth | |
| Polling Rate | 1000Hz (Wired) |
| Interface | USB Type-C |
| Firmware | |
| Firmware Compatibility | VIA |
| Rollover | |
| N-Key Rollover | Yes |
| Compatibility | |
| Supported OS | Windows |
| Mac | |
| Linux | |
| iOS | |
| Android | |
| Power | |
| Battery Capacity | 8000mAh |
| Physical | |
| Dimensions | 316 x 137 x 34.3mm |
| Keyboard Weight | 1300g ±20g |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Best budget premium keyboard - Ryley, 22 March 2026
The build quality is surprisingly good. I was worried that it would be more plastic than aluminum however that is not the case, there is very minimal plastic which just forms the brown belt around the sides. I was also worried about the pre/ factory lubing, but again my expectations were surpassed as it sounds incredibly thocky. This keyboard is also visually beautiful with good quality switches and key caps. The 8000mAh battery (relatively large for this size of keyboard) will last you a long time, but I have not had this long enough to fully see that.
The only downside is the software, for this specific keyboard you have to use a web app called VIA. The app does not recognize they keyboard as it should so first you need to download a file from the Womier website, upload it to VIA, and then plug your keyboard in with the charging cable and change it to wired mode by pressing Fn + t (Fn + r to exit out of this mode), only then are you able to customize it.
Despite the software, if you are looking for exceptional quality for a relatively low price then I highly recommend this keyboard.
Ajazz AK820-PU-SSS AK820 Purple Sea Salt Switch 75% Wired Mechani...
In stock with WootwareR1,199.00
R879.00
Save: R 320!
Ajazz AK820-BG-MS AK820 Grey Moon Switch 75% Wired Mechanical Gam...
In stock with WootwareR1,199.00
R879.00
Save: R 320!
MCHOSE HW-UT98-2 MCHOSE X Unbox Therapy UT98 98% RGB Silent Peach...
In stock with WootwareR2,399.00
R1,899.00
Save: R 500!
Ajazz AK820 MAX HE 75% Compact RGB Magnetic Switch Purple Wired M...
In stock with WootwareR1,749.00
R999.00
Save: R 750!
Ajazz AK820 75% Compact Red Switch White LED Backlit Black Wired ...
In stock with WootwareR1,099.00
R699.00
Save: R 400!
MCHOSE MC-ACE68AIR-10 Ace 68 Air Mount Tai Magnetic GT Hall Effec...
In stock with WootwareR1,849.00
R1,399.00
Save: R 450!
MCHOSE MC-MIX87-9 Mix 87 80% TKL RGB Mount Tai Magnetic Switch GT...
In stock with WootwareR2,199.00
R1,649.00
Save: R 550!
Ajazz AK820 MAX HE 75% Compact RGB Magnetic Switch Grey-Yellow Wi...
In stock with WootwareR1,449.00
R999.00
Save: R 450!
Ajazz AK680V2-ICE-ISLAND-ABS-BK-RGB-DIY-WIRED AK680 60% Compact 6...
In stock with WootwareR719.00
R549.00
Save: R 170!
MCHOSE MC-MIX87-7 Mix 87 80% TKL RGB Mount Tai Magnetic Switch GT...
In stock with WootwareR2,449.00
R1,799.00
Save: R 650!









