Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Xiaomi |
| Series | Chargers |
| Model | BHR087MEU |
| Product Type | USB fast charger / power adapter |
| Total Power Output | Up to 90W |
| Charging Technology | GaN (Gallium Nitride) |
| Number of Ports | 3 |
| Port Configuration | 2 × USB Type-C |
| 1 × USB Type-A | |
| Single-Port Output (USB-C) | Up to 90W |
| Single-Port Output (USB-A) | Up to 27W |
| Dual-Port Output | Up to 67W 18W |
| Triple-Port Output | Up to 67W 15W |
| Charging Protocols | PD |
| PPS | |
| QC | |
| Xiaomi HyperCharge | |
| Compatible Devices | Smartphones |
| Tablets | |
| Laptops | |
| Power banks | |
| Accessories | |
| Input Voltage | 100–240V |
| Input Frequency | 50 / 60Hz |
| Input Current | 2.0A |
| Safety Features | Overvoltage |
| Overcurrent | |
| Overheating | |
| Undervoltage | |
| Static electricity protection | |
| Lightning protection | |
| Electromagnetic protection | |
| Temperature Control | Intelligent thermal management |
| Housing Material | UL94-V0 flame-retardant |
| High-temperature-resistant casing | |
| Operating Temperature | -10°C to 40°C |
| Plug Type | EU 2-pin |
| Product Dimensions | 7.5 × 5.6 × 3.0 cm |
| Weight | 132 g |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |