| SPECIFICATIONS | |
| Brand | XPG |
| Series | SPECTRIX D35G |
| Model | AX4U320016G16A-DTBKD35G |
| Capacity | 32GB (2x16GB) |
| Memory Type | DDR4 |
| Tested Speed | 3200MHz |
| Tested Latency | CL16-20-20 |
| Tested Voltage | 1.35V |
| Registered/Unbuffered | Unbuffered |
| Error Checking | Non-ECC |
| Channel Configuration | Dual-Channel |
| Dimensions | 133.35mm x 36mm x 6.6mm |
| RGB Lighting | Yes, Addressible RGB |
| Overclocking | Supports Intel XMP 2.0 Memory Profiles |
| Warranty Information | |
| Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Good quality - Donovan, 26 May 2025
Does what it needs to but the only complaint I have is the the RGD. The colours don't seem to match the rest of the case fans but I have only tested with white and light blue, the RAM RGB looks more dirty or less bright than the case fans.
- Colourful RAM - Marven, 14 April 2025
Nice RGB lights, added more colour to my build at the best price for its features
My build is more beautiful to observe, performance wise, it's perfect - Pretty good - Kagiso , 17 February 2025
Color is pretty bright but there are spaces between the LEDs you can see
- Happy with my purchase - Dirk, 16 December 2024
I need 32GB and this was ons special, I wanted RGB because my current Corsair Ram had RGB. I just don’t like that you need separate software to change the RGB so I just leave it on default. But otherwise no issues at all.
Delivery was seamless and super quick, thank you Team - Looks amazing - Wouter, 28 November 2024
The XPG SPECTRIX D35G RAM has been an excellent addition to my build. With 32GB of DDR4-3200MHz memory, it handles everything I throw at it, from gaming to multitasking and running demanding applications.
If you’re looking for high-performance RAM with great aesthetics and competitive pricing, the XPG SPECTRIX D35G is an easy recommendation.
HIKSEMI HSC416U32Z1 Hiker DDR4 16GB (1x16GB) DDR4-3200 CL22 1.35V...
In stock with WootwareR2,499.00
R2,179.00
Save: R 320!
G.Skill F4-3200C16D-32GVK Ripjaws V 32GB (2x16GB) DDR4-3200MHz CL...
In stock with WootwareR6,699.00
R6,399.00
Save: R 300!
AMD 100-100000926WOF Ryzen 7 5700X 8-Core 3.4GHz (4.6GHz Boost) S...
In stock with WootwareR4,999.00
R4,199.00
Save: R 800!


