| SPECIFICATIONS | |
| Brand | XPG |
| Series | XPG Lancer Blade |
| Model | AX5U6000C3016G-DTLABBK |
| Capacity | 32GB (2x16GB) |
| Memory Type | DDR5 |
| Tested Speed | 6000MHz |
| Multi-Channel Kit | Dual-Channel |
| Tested Latency | 30-40-40 |
| Tested Voltage | 1.1V - 1.4V |
| Registered/Unbuffered | Unbuffered |
| Error Checking | Non-ECC |
| Overclocking Support | Intel XMP 3.0 |
| AMD EXPO | |
| Warranty Information | |
| Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- It's RAM and it's good - Jaison, 9 December 2025
Does what it says on the tin. All black colour is great, and the low profile is useful if you have a large air cooler.
- Solid Performance - Hugo, 27 March 2025
Its XPG. Its great. Low profile to accommodate monster tower coolers.
- XPG AX5U6000C3016G-DTLABBK Lancer Blade 32GB (2x16GB) DDR5-6000MHz CL30 1.35V Black Desktop Memory - John, 20 February 2025
Hmmm, not too many reviews on memory, but here is what I learned. In DDR5 its probably more reliable to keep speed at 6000mhz, that seems to be the sweet spot. Be aware that most AM5 boards will run at about 5400mhz in standard form which is what I intend doing. Its easy to overclock to 6000mhz in the bios, (apparently) .. My primary aim is an AM5 system which is reliable, so this does the job. XPG seems to be a reliable brand.
.. Oh, and on gaming framerate tests I have looked at, theres not much difference between 32gb and 64gb ram. .. But 32gb is definitely better that 16gb.
Have a nice day guys. - Very Happy - Andrew, 2 December 2024
What can I say, It does what it says on the box. With AMD Expo I'm achieving 6000MHz. I'm very with my purchase.
- Black is Best! - Jesse, 20 November 2024
Works perfectly and the all black look is jaw dropping, who needs rgb?
- Works Perfectly - Leon , 7 August 2024
XMP works great with my 12700K, no issues what so ever. (Using with a Asus PRIME Z790-P)
Patriot PVVR532G600C30K Viper Venom RGB 32GB (2x16GB) DDR5-6000MH...
In stock with WootwareR11,299.00
R8,699.00
Save: R 2,600!
XPG AX5U6000C3016G-DTLABRBK Lancer Blade RGB 32GB (2x16GB) DDR5-6...
In stock with WootwareR12,599.00
R9,999.00
Save: R 2,600!
Kingston KF560C30BBEAK2-32 FURY Beast RGB 32GB (2x16GB) DDR5-6000...
In stock with WootwareR12,599.00
R9,999.00
Save: R 2,600!
G.Skill F5-6000J3636F16GX2-FX5 Flare X5 32GB (2x16GB) DDR5-6000MH...
In stock with WootwareR10,699.00
R9,799.00
Save: R 900!
XPG AX5U6000C3032G-DTLABBK Lancer Blade 64GB (2x32GB) DDR5-6000MH...
In stock with WootwareR24,299.00
R18,999.00
Save: R 5,300!
Kingston KF560C30BBEK2-32 Fury Beast 32GB (2x16GB) DDR5-6000 CL30...
In stock with WootwareR12,499.00
R10,799.00
Save: R 1,700!
G.Skill F5-6000J3040G32GX2-TZ5N Trident Z5 NEO 64GB (2x32GB) DDR5...
In stock with WootwareR24,499.00
R19,999.00
Save: R 4,500!






