Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | XPG |
| Series | SPECTRIX S65G |
| Model | SSPECTRIXS65G-1000G-CI |
| Physical | |
| Form Factor | M.2 2280 |
| Capacity | 1TB (1000GB) |
| Memory Components | 3D NAND |
| Interface | PCI-Express 4.0 x4 |
| NVMe | |
| Weight | 14.6g |
| Performance | |
| Sequential Read Speed | 6,000 MB/s |
| Sequential Write Speed | 4,000 MB/s |
| TBW | 320TB |
| MTBF | 2,000,000 hours |
| Features | X Signature Design, Built for Hardcore Gaming |
| Work with PS5 as expanded storage | |
| SLC Caching and Host Memory Buffer | |
| Supports latest Intel and AMD platforms | |
| Pyrite encryption support | |
| Advanced LDPC ECC Technology | |
| General | |
| Certifications | CE, FCC, BSMI, Morocco, EAC, RCM, RoHS |
| Dimensions | 80mm x 22mm x 7mm |
| Environmental | |
| Operating Temperature | 0°C - 70°C |
| Storage Temperature | -40°C - 85°C |
| Shock Resistance | 1500G/0.5ms |
| Warranty Information | |
| Warranty | 5 Year Warranty or 320TBW |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Category Bestsellers
Western Digital WDS100T5B0E WD BLUE SN5100 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 ...
In stock with WootwareR5,399.00
R3,499.00
Save: R 1,900!
Crucial CT1000E100SSD8 E100 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid Sta...
In stock with WootwareR4,199.00
R3,199.00
Save: R 1,000!
Kingston SNV3S/1000G NV3 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid State D...
In stock with WootwareR4,299.00
R2,899.00
Save: R 1,400!
Kioxia LSD10Z001TG8 EXCERIA PLUS G3 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR4,199.00
R3,299.00
Save: R 900!



