Montech Century II 1200 ATX 3.1 1200W 80 Plus Gold PCIe 5.1 Fully...
In stock with WootwareR2,749.00
R2,299.00
Save: R 450!
ASUS TUF-GAMING-1200G TUF Gaming 1200W 80 Plus Gold Certified Ful...
In stock with WootwareR5,299.00
R3,599.00
Save: R 1,700!
ASUS 90YE00V2-B0NA00 ROG THOR 1200W Platinum III 80 Plus Platinum...
In stock with WootwareR10,999.00
R8,499.00
Save: R 2,500!
[OPENBOX] ASUS TUF-GAMING-1200G TUF Gaming 1200W 80 Plus Gold Cer...
In stock with WootwareR5,299.00
R3,499.00
Save: R 1,800!
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Andyson |
| Series | PX Series |
| Model | AD-1200YYZZZ |
| Type | ATX |
| Maximum Power | 1200 Watts |
| Certification | 80 Plus Platinum |
| Modular | Fully |
| Input Voltage | Full Range: 100 to 240 V |
| Input Frequency | 47 to 63 Hz |
| Fan Size | 13.5 cm |
| Sleeved Cables | Yes |
| Protection | Over current, Over Voltage, Over Power, Under Voltage & Short Circuit |
| Output | +3.3V @20A | +5V @20A | +12V @100A | -12V @0.4A | +5VSB @3A |
| Connectors | 1x 20+4 Pin | 2x 4+4 Pin | 10x PCI-E 6+2 Pin | 9x SATA | 6x Molex | 2x FDD |
| Features | Full Japan-made electrolytic capacitors | Intel ATX12V v2.4 and EPS 2.92 compliant | Powerful single +12V rail design | DC to DC VRM technology with excellent voltage regulation | Warranty Information |
| Warranty | 1 Year Warranty* (*for purchases made after December 23rd, 2021) |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Quality Reflects the Price - Matthew, 27 January 2022
Not at all efficient, when measuring wall outlet the power supply draws just under 1.4kW close to full load.
The plastic connectors come out of the case when removing cables.
Power supply is now just standing on a shelf in the box, will only use it if I'm desperate. - Great PSU - Adrian, 24 January 2022
Using this to power 11 GPUs at the moment and so far very impressed. Super quiet and energy efficient :)
- Great product - Dan, 23 October 2019
Great build quality, great product. Not much to say here - just wanted to give it 5 stars incase you are undecided!
- A not to miss PSU - Fritz, 14 January 2019
It may not be well known or recognized yet by many and it fly's under the raider due to this but this PSU is a powerful monster.
Looking at the 1200 Watts vs the price you will not go wrong.
This is definitely an underestimated PSU and not to be missed - Surprisingly good product for price. - Jarrod, 6 April 2018
First impressions:
- The unit has a decent finish and the ports are firm when plugging cables in.
- It comes with some cable ties, a rubber gasket for the back (anti vibration), and some screws, these are nice to have.
- LOOOOTS of PCI power cables. There are 10 of the 8 pin PCI cables in total. Some of the included cables have an extra 8 pin PCI plug attached like we are used to seeing and some don't, but overall it adds up to 10.
Performance:
I don't have the tools to test power supplies, I would recommend that you look at the JonnyGuru review, its easy reading and there you will learn that it is an excellent power supply while also living up to its platinum efficiency rating.
AMD 100-100000719WOF Ryzen 9 9950X3D 5.70GHz 16-Core Zen 5 Socket...
In stock with WootwareR16,799.00
R13,799.00
Save: R 3,000!
AMD 100-100001277WOF Ryzen 9 9950X 5.70GHz 16-Core Zen 5 Socket A...
In stock with WootwareR15,299.00
R11,499.00
Save: R 3,800!
AMD 100-100001084WOF Ryzen 7 9800X3D 5.2GHz 8-Core Zen 5 Socket A...
In stock with WootwareR12,999.00
R9,499.00
Save: R 3,500!
ASUS GeForce RTX 5070 Ti Prime OC Edition PRIME-RTX5070TI-O16G 1...
Contact for AvailabilityR21,273.00
Gigabyte GeForce RTX 5070 Ti EAGLE OC SFF 16G GV-N507TEAGLE OC-16...
Contact for AvailabilityR21,499.00
R19,999.00
Save: R 1,500!
Microsoft Windows 11 Home 64-bit Operating System - DSP Pack
In stock with WootwareR3,599.00
R2,299.00
Save: R 1,300!
ASUS GeForce RTX 5070 Ti TUF OC Edition TUF-RTX5070TI-O16G-GAMIN...
Contact for AvailabilityR22,761.00
Montech AIR 903 MAX Black RGB Tempered Glass ATX Mid Tower Deskto...
In stock with WootwareR1,649.00
R1,299.00
Save: R 350!
G.Skill F5-6000J3040G32GX2-TZ5N Trident Z5 NEO 64GB (2x32GB) DDR5...
In stock with WootwareR24,199.00
R19,999.00
Save: R 4,200!
Kioxia LVD10Z002TG8 EXCERIA PLUS G4 2TB M.2 2280 PCIe 5.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR10,799.00
R4,799.00
Save: R 6,000!
PELADN GeForce RTX 3090 Turbo PELADNRTX309024GD6X 24GB GDDR6X 384...
Contact for AvailabilityR24,999.00
R19,999.00
Save: R 5,000!
Patriot PVVR532G60C30 Viper Venom ARGB 32GB (1x32GB) DDR5-6000 CL...
In stock with WootwareR11,599.00
R8,999.00
Save: R 2,600!
DeepCool R-AK620G2-BKNNMN-GJD AK620 G2 120mm Dual Tower Black CPU...
In stock with WootwareR1,499.00
R1,349.00
Save: R 150!
Western Digital WDS400T1X0M WD_BLACK SN8100 4TB M.2 2280 PCIe 5.0...
In stock with WootwareR29,299.00
R19,999.00
Save: R 9,300!
Dell U2725QE 27" 4K UHD(3840x2160) 120Hz 5ms IPS Black DisplayHDR...
In stock with SupplierR14,099.00






![[OPENBOX] ASUS TUF-GAMING-1200G TUF Gaming 1200W 80 Plus Gold Cer...](https://www.wootware.co.za/media/catalog/product/cache/1/small_image/200x/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/t/u/tuf-gaming-1200g-3_1.jpg)
















