Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Corsair |
| Series | RMe Series |
| Model | RM1200e 1200W White (CP-9020258-WW) |
| ATX Version | ATX12V 3.1 |
| Modularity | Fully Modular |
| Continuous Power | 1200W |
| Certifications | 80 Plus Gold Rating |
| Cybenetics ETA Platinum Efficiency Rating (23PS2151A) | |
| Cybenetics LAMBDA A Noise Rating | |
| Protections | OCP / OVP / OPP / OTP / SCP / UVP |
| Multi-GPU Ready | Yes |
| Cables | 1x 24-Pin ATX 12V Sleeved Cable (610mm) |
| 2x 8-Pin (4+4) EPS 12V CPU Cables (750mm) | |
| 1x 16-Pin 12V-2x6 GPU Cable (650mm) | |
| 2x 8-Pin (6+2) PCIe Twin-Headed Cables (600 + 100mm) | |
| 2x 8-Pin (6+2) PCIe Single Cables (600mm) | |
| 7x SATA Connectors | |
| 4x Molex Connectors | |
| Fan | |
| Fan Size | 140mm |
| Bearing Technology | Rifle Bearing |
| Zero RPM Quiet Mode | Yes, with tuned fan curve set by temperature |
| General | |
| Form Factor | ATX |
| Dimensions | 150 x 150 x 86mm (D x W x H) |
| Colour | Black |
| Weight | 3.5kg |
| Software Integrations | N/A |
| Warranty Information | |
| Warranty | 7 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Category Bestsellers
Montech Century II 1200 ATX 3.1 1200W 80 Plus Gold PCIe 5.1 Fully...
In stock with WootwareR2,749.00
R2,299.00
Save: R 450!
ASUS TUF-GAMING-1200G TUF Gaming 1200W 80 Plus Gold Certified Ful...
In stock with WootwareR5,299.00
R3,599.00
Save: R 1,700!
ASUS 90YE00V2-B0NA00 ROG THOR 1200W Platinum III 80 Plus Platinum...
In stock with WootwareR10,999.00
R8,499.00
Save: R 2,500!
[OPENBOX] ASUS TUF-GAMING-1200G TUF Gaming 1200W 80 Plus Gold Cer...
In stock with WootwareR5,299.00
R3,499.00
Save: R 1,800!
Customers Who Bought This Also Bought
AMD 100-100000719WOF Ryzen 9 9950X3D 5.70GHz 16-Core Zen 5 Socket...
In stock with WootwareR16,799.00
R13,799.00
Save: R 3,000!
AMD 100-100001084WOF Ryzen 7 9800X3D 5.2GHz 8-Core Zen 5 Socket A...
In stock with WootwareR12,999.00
R9,499.00
Save: R 3,500!
ASUS GeForce RTX 5070 Ti Prime OC Edition PRIME-RTX5070TI-O16G 1...
Contact for AvailabilityR21,273.00
AMD 100-100001277WOF Ryzen 9 9950X 5.70GHz 16-Core Zen 5 Socket A...
In stock with WootwareR15,299.00
R11,499.00
Save: R 3,800!
Montech AIR 903 MAX Black RGB Tempered Glass ATX Mid Tower Deskto...
In stock with WootwareR1,649.00
R1,299.00
Save: R 350!
Gigabyte GeForce RTX 5070 Ti EAGLE OC SFF 16G GV-N507TEAGLE OC-16...
Contact for AvailabilityR21,499.00
R19,999.00
Save: R 1,500!
ASUS GeForce RTX 5070 Ti TUF OC Edition TUF-RTX5070TI-O16G-GAMIN...
Contact for AvailabilityR22,761.00
Microsoft Windows 11 Home 64-bit Operating System - DSP Pack
In stock with WootwareR3,599.00
R2,299.00
Save: R 1,300!
Kioxia LVD10Z002TG8 EXCERIA PLUS G4 2TB M.2 2280 PCIe 5.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR10,799.00
R4,799.00
Save: R 6,000!
ASUS ROG Strix X870E-E Gaming WIFI AMD X870E Ryzen Socket AM5 ATX...
In stock with WootwareR14,199.00
R10,499.00
Save: R 3,700!
Western Digital WDS400T1X0M WD_BLACK SN8100 4TB M.2 2280 PCIe 5.0...
In stock with WootwareR29,299.00
R19,999.00
Save: R 9,300!
Microsoft Windows 11 Professional 64-bit Operating System - DSP P...
In stock with WootwareR4,499.00
R2,999.00
Save: R 1,500!
Samsung MZ-V9S2T0BW 990 EVO Plus 2TB PCIe 5.0 x2 NVMe M.2 2280 So...
In stock with WootwareR8,699.00
R6,799.00
Save: R 1,900!
PNY GeForce RTX 5070 Ti Triple Fan VCG5070T16TFXPB1 16GB GDDR7 25...
In stock with WootwareR24,799.00
R17,999.00
Save: R 6,800!
DeepCool R-AK620G2-BKNNMN-GJD AK620 G2 120mm Dual Tower Black CPU...
In stock with WootwareR1,499.00
R1,349.00
Save: R 150!







![[OPENBOX] ASUS TUF-GAMING-1200G TUF Gaming 1200W 80 Plus Gold Cer...](https://www.wootware.co.za/media/catalog/product/cache/1/small_image/200x/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/t/u/tuf-gaming-1200g-3_1.jpg)















