Customers Who Viewed This Product Purchased
ARCTIC ACFRE00180A Liquid Freezer III Pro 360mm AIO Black CPU Coo...
In stock with WootwareR3,199.00
R2,599.00
Save: R 600!
ID-Cooling FX360 TD Black 360mm ARGB Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,549.00
R1,299.00
Save: R 250!
ASUS Prime LC 360 ARGB 360mm Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,999.00
R1,199.00
Save: R 800!
ID-Cooling FX360 LCD Black 360mm Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,699.00
R1,449.00
Save: R 250!
Montech LightFlow ARGB 360mm Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,299.00
R1,099.00
Save: R 200!
ASUS ROG-STRIX-LC-III-360 ROG Strix LC III 360mm Black Liquid CPU...
In stock with WootwareR4,099.00
R2,799.00
Save: R 1,300!
ID-Cooling FX360 TD White 360mm ARGB Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,549.00
R1,199.00
Save: R 350!
ID-Cooling DASHFLOW 360 XT PRO 360mm ARGB Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,649.00
R1,099.00
Save: R 550!
ARCTIC ACFRE00184A Liquid Freezer III Pro ARGB 360mm AIO Black CP...
In stock with WootwareR3,499.00
R2,799.00
Save: R 700!
Features Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | ARCTIC |
| Series | Liquid Freezer III 280 |
| Model | ACFRE00135A |
| Intel: | 1700 |
| AMD: | AM5, AM4 |
| TIM: | MX-6 (0.8 g) |
| Operating Ambient Temperature: | 0°C - 40 °C |
| Weight: | 1705 g |
| All-In-One Connector: | 4-Pin PWM Connector |
| Split Connector: | 3x 4-Pin PWM Connector |
| Pump | |
| Pump: | 800—2800 rpm (PWM controlled) |
| Current | Voltage: | 0.35 A | 12 V DC |
| Cold Plate: | Copper, Micro Skived Fins |
| Tube Length: | 450 mm |
| Tube Diameter: | Outer: 12.4 mm |
| Inner: 6.0 mm | |
| Radiator | |
| Material: | Aluminium |
| Dimensions: | 317mm x 138mm x 38mm |
| VRM Module | |
| VRM Fan: | 400rpm - 2500rpm (PWM Controlled) |
| Current: | 0.05 A |
| Voltage: | 12 V DC |
| Radiator Fans | |
| Fan: | 2x P14 PWM |
| Speed: | 200rpm - 1700rpm |
| Air Flow: | 72.80 cfm | 123.76 m3/h |
| Static Pressure: | 2.40 mmH2O |
| Bearing: | Fluid Dynamic Bearing |
| Current: | 0.12A |
| Voltage: | 12 V DC |
| Cable Length: | 40 mm |
| Connector: | 4-Pin PWM Connector |
| Warranty Information | |
| Warranty | 6 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!









