| SPECIFICATIONS | |
| Brand | ID-Cooling |
| Series | DX Series |
| Model | DX360 GDL |
| Compatibility | Intel LGA1851/1700/1200/115X |
| AMD AM5/AM4 | |
| TDP | 350W |
| Radiator Dimension | 396mm × 134mm × 27mm |
| Radiator Material | Aluminum |
| Tube Material | Premium Sleeved Tubing |
| Tube Length | 160mm |
| Waterblock Dimension | 100mm x 94mm x 69mm |
| Cold Plate Material | Copper |
| Pump Specifications | |
| Pump Current | 0.45A |
| Pump Speed | 2900RPM |
| Pump Bearing | Ceramic Bearing |
| Pump Connector | 3-Pin |
| Pump Noise Level | 25dB(A) |
| Fan Specifications | |
| Fan Dimensions | 120mm x 120mm x 27mm |
| Included Fans | 3x AF-127-GDL |
| Fan Speed | 500RPM ~ 2000RPM |
| Max Air Flow | 78CFM |
| Max Static Pressure | 2.68mmH2O |
| Noise | 29.9dB(A) |
| Rated Voltage | 12VDC |
| Rated Current | 0.25A |
| Power Input | 2.16W |
| Bearing Type | Fluid Dynamic Bearing |
| Connector | 4-Pin PWM |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Lacks Many of its draw points - Aubrey, 30 October 2025
I purchased this with the intention of going with a black and gold lighting theme. There have been some updates on their website which wasn't there before and I do have screenshots to prove. However make sure your case has ample distance between I/O area as this wasnt specified before. Secondly some of the ads showed a yellow hue around the fans but no lighting at all.
The gold trims around the fans are also very cheap quality where you have many black spots in between where there is a fade or simply looks like it was scratched off. The Gold CPU block plate with vertical grill looks like china town spray paint.
Overall disappointed with the visuals of the unit itself as that is what the selling point is. Only reason I didnt give it lower points is that the cooling is decent, but then again majority of coolers run at similar temps and the visuals are the selling point.
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
ARCTIC ACFRE00180A Liquid Freezer III Pro 360mm AIO Black CPU Coo...
In stock with WootwareR3,199.00
R2,599.00
Save: R 600!
ID-Cooling FX360 TD Black 360mm ARGB Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,549.00
R1,299.00
Save: R 250!
ID-Cooling FX360 LCD Black 360mm Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,699.00
R1,449.00
Save: R 250!
ASUS Prime LC 360 ARGB 360mm Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR2,199.00
R1,449.00
Save: R 750!
Montech LightFlow ARGB 360mm Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,299.00
R1,099.00
Save: R 200!
ASUS ROG-STRIX-LC-III-360 ROG Strix LC III 360mm Black Liquid CPU...
In stock with WootwareR4,099.00
R2,899.00
Save: R 1,200!
ID-Cooling FX360 TD White 360mm ARGB Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,549.00
R1,299.00
Save: R 250!
ARCTIC ACFRE00184A Liquid Freezer III Pro ARGB 360mm AIO Black CP...
In stock with WootwareR3,499.00
R2,799.00
Save: R 700!
ID-Cooling DASHFLOW 360 XT PRO 360mm ARGB Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,649.00
R1,199.00
Save: R 450!









