Product Description
Additional Information
Reviews (1)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Montech |
| Series | LightFlow ARGB |
| Model | LightFlow ARGB 360 Black |
| Compatibility | Intel: LGA 1700 / 1851 |
| AMD: AM4 / AM5 | |
| Radiator Dimension | 397mm x 120mm x 27mm |
| Radiator Material | Aluminium |
| Tube Length | 400mm |
| Pump Dimension | Φ66.9mm x H56.0mm |
| Pump Specifications | |
| Pump Current | 0.3A |
| Pump Speed | 3100RPM±10% |
| Connector | PWM 4Pin |
| Rated Voltage | 12V DC |
| Power consumption | 3.6W |
| Pump Noise Level | 28dBA |
| Fan Specifications | |
| Fan Dimensions | 120mm x 120mm x 25mm |
| Included Fans | 3x 120mm ARGB PWM Fans |
| Fan Speed | 600~2000RPM±10% |
| Max Air Flow | 78.73CFM |
| Max Static Pressure | 2.39mmH2O |
| Noise | 34.3dBA |
| Rated Voltage | 12V DC |
| Power consumption | 3W |
| Rated Current | 0.25A |
| Bearing Type | FDB (Fluid Dynamic Bearing) |
| Connector | PWM 4-Pin |
| Pump LED | |
| Type | ARGB |
| Connector | 5V3Pin |
| Rated Current | 0.36A |
| Power Consumption | 1.8W |
| Fan LED | |
| Type | ARGB |
| Connector | 5V3Pin |
| Rated Current | 0.405A |
| Power Consumption | 2.025W |
| Warranty Information | |
| Warranty | 6 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Looks good and works well - Matthew, 5 February 2026
Bought this as it was a reasonable price for an AIO and comes with a great warranty. So far so good - I am happy. The visual/rgb on the cpu mount is not very bright which I actually prefer.
Category Bestsellers
ARCTIC ACFRE00180A Liquid Freezer III Pro 360mm AIO Black CPU Coo...
In stock with WootwareR3,199.00
R2,599.00
Save: R 600!
ID-Cooling FX360 TD Black 360mm ARGB Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,549.00
R1,299.00
Save: R 250!
ID-Cooling FX360 LCD Black 360mm Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,699.00
R1,449.00
Save: R 250!
Montech LightFlow ARGB 360mm Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,349.00
R1,149.00
Save: R 200!
ID-Cooling FX360 TD White 360mm ARGB Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,549.00
R1,299.00
Save: R 250!
ARCTIC ACFRE00184A Liquid Freezer III Pro ARGB 360mm AIO Black CP...
In stock with WootwareR3,499.00
R2,899.00
Save: R 600!
ID-Cooling DASHFLOW 360 XT PRO 360mm ARGB Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,649.00
R1,199.00
Save: R 450!
ASUS ROG-STRIX-LC-III-360 ROG Strix LC III 360mm Black Liquid CPU...
Stock Coming SoonR4,199.00
R2,999.00
Save: R 1,200!









