| SPECIFICATIONS | |
| Brand | ARCTIC |
| Series | Liquid Freezer III Pro A-RGB |
| Model | ACFRE00184A |
| Thermal Interface Material (TIM) | ARCTIC MX-6 (0.8 g) |
| Operating Ambient Temperature | 0 - 40 °C |
| Pump | 800 rpm - 2800 rpm |
| (PWM controlled) | |
| Current | Voltage | 0.35 A | 12 V DC |
| Cold Plate | Copper, Micro Skived Fins |
| Tube Length | 450 mm |
| Tube Diameter | Outer: 12.4 mm |
| Inner: 6.0 mm | |
| Weight | 2005 g |
| Compatibillity | |
| Intel | LGA1851, LGA1700 |
| AMD | AM5, AM4 |
| Radiator | |
| Material | Aluminium |
| Dimensions | 398mm x 120mm x 38mm |
| VRM Module | |
| VRM Fan | 400 - 2500 rpm |
| (PWM-controlled) | |
| Current | Voltage | 0.05 A | 12 V DC |
| LEDs | 12x A-RGB Gen2 LEDs |
| Current | Voltage | 0.40 A | 5 V DC |
| Radiator Fan | |
| General | 3x P12 Pro A-RGB |
| Speed | 600rpm - 3000 rpm |
| Airflow | 77 cfm | 131 m³/h3/h |
| Static Pressure | 6.9 mmH2O |
| Bearing | Fluid Dynamic Bearing |
| Current | Voltage | 0.33 A | 12 V DC |
| Connector | 4-Pin Fan Plug |
| RGB | |
| LEDs | 12x A-RGB Gen2 LEDs |
| Current | Voltage | 0.40 A | 5 V DC |
| Connector | 3-Pin A-RGB Plug + 3-Pin Socket |
| Warranty Information | |
| Warranty | 6 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Great AIO - Deon, 15 February 2026
I am using it on my AMD 9800X3D CPU and its handling it very well. Idle temps are around 45°c and I've seen temps of +- 68°c while gaming but didnt constantly monitor it. Regardless, it held up through all the benchmarks and gaming sessions I've put it through.
- Very Effective - Julian , 19 January 2026
I have this paired with a Ryzen 9 9950x. It does a good job keep temps under 85C. It feels well made and high quality. Very happy with it. I have 3 intake case fans and 1 exhaust fan. Definitely required to keep this thing fed with cool air.
ARCTIC ACFRE00180A Liquid Freezer III Pro 360mm AIO Black CPU Coo...
In stock with WootwareR3,199.00
R2,599.00
Save: R 600!
ID-Cooling FX360 TD Black 360mm ARGB Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,549.00
R1,299.00
Save: R 250!
ID-Cooling FX360 LCD Black 360mm Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,699.00
R1,449.00
Save: R 250!
Montech LightFlow ARGB 360mm Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,499.00
R1,249.00
Save: R 250!
ID-Cooling FX360 TD White 360mm ARGB Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,549.00
R1,299.00
Save: R 250!
ARCTIC ACFRE00184A Liquid Freezer III Pro ARGB 360mm AIO Black CP...
In stock with WootwareR3,499.00
R2,899.00
Save: R 600!
ID-Cooling DASHFLOW 360 XT PRO 360mm ARGB Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,649.00
R1,199.00
Save: R 450!
ASUS ROG-STRIX-LC-III-360 ROG Strix LC III 360mm Black Liquid CPU...
Stock Coming SoonR4,199.00
R2,999.00
Save: R 1,200!
Super Flower SF-1000F14GE Leadex III GE 1000W 80 Plus Gold ATX 3....
In stock with WootwareR3,049.00
R2,499.00
Save: R 550!
AMD 100-100001084WOF Ryzen 7 9800X3D 5.2GHz 8-Core Zen 5 Socket A...
In stock with WootwareR12,999.00
R9,499.00
Save: R 3,500!
AMD 100-100000719WOF Ryzen 9 9950X3D 5.70GHz 16-Core Zen 5 Socket...
In stock with WootwareR17,399.00
R13,999.00
Save: R 3,400!
G.Skill F5-6000J3038F16GX2-TZ5NR Trident Z5 NEO RGB 32GB (2x16GB)...
In stock with WootwareR12,699.00
R11,999.00
Save: R 700!














