Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | ARCTIC |
| Series | Liquid Freezer III Pro ARGB |
| Model | ACFRE00182A |
| TIM | MX-6 (0.8 g) |
| Operating Ambient Temperature | 0—40 °C |
| Pump | 800rpm - 2800rpm |
| PWM Controlled | |
| Current | Voltage | 0.35 A | 12 V DC |
| Cold Plate | Copper, Micro Skived Fins |
| Tube Length | 450 mm |
| Tube Diameter | Outer: 12.4 mm |
| Inner: 6.0 mm | |
| Weight | 1665 g |
| Compatibillity | |
| Intel | LGA1851, LGA1700 |
| AMD | AM5, AM4 |
| Radiator | |
| Material | Aluminium |
| Dimensions | 277mm x 120mm x 38mm |
| VRM Module | |
| VRM Fan | 400rpm - 2500rpm PWM-controlled |
| Current | Voltage | 0.05 A | 12 V DC |
| LEDs | 12x A-RGB Gen2 LEDs |
| Current | Voltage | 0.40 A | 5 V DC |
| Radiator Fan | |
| General | 2x P12 Pro A-RGB |
| Speed | 600–3000 rpm |
| Airflow | 77 cfm | 131 m³/h3/h |
| Static Pressure | 6.9 mmH2O |
| Bearing | Fluid Dynamic Bearing |
| Current | Voltage | 0.33 A | 12 V DC |
| Connector | 4-Pin Fan Plug |
| RGB | |
| LEDs | 12x A-RGB Gen2 LEDs |
| Current | Voltage | 0.40 A | 5 V DC |
| Connector | 3-Pin A-RGB Plug + 3-Pin Socket |
| Warranty Information | |
| Warranty | 6 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Category Bestsellers
ID-Cooling FX360 PRO 360mm Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,349.00
R1,199.00
Save: R 150!
ID-Cooling FX240 PRO 240mm Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,049.00
R919.00
Save: R 130!
ID-Cooling FX360 INF 360mm ARGB Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,499.00
R1,299.00
Save: R 200!
ID-Cooling FX360 PRO White 360mm Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,299.00
R1,099.00
Save: R 200!
ARCTIC ACFRE00144A Liquid Freezer III 360 ARGB 360mm AIO Black CP...
In stock with WootwareR3,199.00
R2,099.00
Save: R 1,100!
Lian Li G89.GA2L36RB.00 GA II Lite 360mm ARGB Black Liquid CPU Co...
In stock with WootwareR1,999.00
R1,499.00
Save: R 500!
Lian Li G89.GHS2LCDS36CB.00 HydroShift II LCD-S 360 CL ARGB 360mm...
In stock with WootwareR3,599.00
R2,999.00
Save: R 600!
ID-Cooling FX240 INF WHITE FX INF Series 240mm ARGB White Liquid ...
In stock with WootwareR1,199.00
R899.00
Save: R 300!
ID-Cooling FX360 INF White 360mm ARGB Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,299.00
R999.00
Save: R 300!
Cooler Master MLX-D36M-A18PA-R1 MasterLiquid Core NEX 360 360mm A...
In stock with WootwareR1,499.00
R1,299.00
Save: R 200!









