Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | ARCTIC |
| Series | Liquid Freezer III Pro ARGB |
| Model | ACFRE00186A |
| TIM | MX-6 (0.8 g) |
| Operating Ambient Temperature | 0°C - 40 °C |
| Pump | 800rpm - 2800rpm |
| PWM Controlled | |
| Current | Voltage | 0.35 A | 12 V DC |
| Cold Plate | Copper, Micro Skived Fins |
| Tube Length | 450 mm |
| Tube Diameter | Outer: 12.4 mm |
| Inner: 6.0 mm | |
| Weight | 1665 g |
| Compatibillity | |
| Intel | LGA1851, LGA1700 |
| AMD | AM5, AM4 |
| Radiator | |
| Material | Aluminium |
| Dimensions | 277mm x 120mm x 38mm |
| VRM Module | |
| VRM Fan | 400rpm - 2500rpm PWM-controlled |
| Current | Voltage | 0.05 A | 12 V DC |
| LEDs | 12x A-RGB Gen2 LEDs |
| Current | Voltage | 0.40 A | 5 V DC |
| Radiator Fan | |
| General | 2x P12 Pro A-RGB |
| Speed | 600 rpm - 3000 rpm |
| Airflow | 77 cfm | 131 m³/h3/h |
| Static Pressure | 6.9 mmH2O |
| Bearing | Fluid Dynamic Bearing |
| Current | Voltage | 0.33 A | 12 V DC |
| Connector | 4-Pin Fan Plug |
| RGB | |
| LEDs | 12x A-RGB Gen2 LEDs |
| Current | Voltage | 0.40 A | 5 V DC |
| Connector | 3-Pin A-RGB Plug + 3-Pin Socket |
| Warranty Information | |
| Warranty | 6 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Category Bestsellers
ARCTIC ACFRE00180A Liquid Freezer III Pro 360mm AIO Black CPU Coo...
In stock with WootwareR3,199.00
R2,599.00
Save: R 600!
ID-Cooling FX360 TD Black 360mm ARGB Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,549.00
R1,299.00
Save: R 250!
ASUS Prime LC 360 ARGB 360mm Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,999.00
R1,199.00
Save: R 800!
ID-Cooling FX360 LCD Black 360mm Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,699.00
R1,449.00
Save: R 250!
Montech LightFlow ARGB 360mm Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,299.00
R1,099.00
Save: R 200!
ASUS ROG-STRIX-LC-III-360 ROG Strix LC III 360mm Black Liquid CPU...
In stock with WootwareR4,099.00
R2,799.00
Save: R 1,300!
ID-Cooling FX360 TD White 360mm ARGB Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,549.00
R1,199.00
Save: R 350!
ARCTIC ACFRE00184A Liquid Freezer III Pro ARGB 360mm AIO Black CP...
In stock with WootwareR3,499.00
R2,799.00
Save: R 700!
ID-Cooling DASHFLOW 360 XT PRO 360mm ARGB Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,649.00
R1,099.00
Save: R 550!









