Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | ARCTIC |
| Series | Liquid Freezer III Series All-In-One Watercoolers |
| Model | Liquid Freezer III Pro 280 ARGB White (ACFRE00187A) |
| Radiator | |
| Radiator Dimensions | 317mm × 138mm × 38mm (L x W x D) |
| Radiator Material | Aluminium |
| Tube Length | 450mm |
| Pump | |
| Pump Speed | 800 - 2800 RPM ±10% (PWM) |
| Pump Rated Voltage | 12 VDC |
| Pump Rated Current | 0.35A |
| VRM Fan | |
| Fan Speed | 400 to 2500 RPM ±10% |
| Fan Rated Voltage | 12VDC |
| Fan Rated Current | 0.05A |
| LEDs | 12x A-RGB Gen2 LEDs |
| Radiator Fans | |
| Fan Model | 2x P14 Pro A-RGB |
| Fan Speed | 400 to 2500 RPM ±10% |
| Fan Airflow | Up to 110 CFM |
| Fan Air Pressure | Up to 5.2 mmH2O |
| Fan Connector | 4-pin PWM |
| Bearing Type | Fluid Dynamic Bearing |
| Fan Rated Voltage | 12VDC |
| Fan Rated Current | 0.35A |
| RGB | |
| RGB Sync | Supports 3rd-party RGB controllers |
| MSI Mystic Light, Gigabyte RGB Fusion 2.0, ASUS Aura, ASRock PolyChrome Compatible | |
| LED Type | Addressable RGB LED |
| LED Connector | 3-Pin A-RGB Plug + 3-Pin Socket |
| LED Rated Voltage | 5VDC |
| LED Rated Current | 0.40A |
| General | |
| Socket Support | Intel LGA 1700 / 1851 |
| AMD AM5 / AM4 | |
| Weight | 1.897kg |
| Colour | White |
| Warranty Information | |
| Warranty | 6 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Category Bestsellers
ARCTIC ACFRE00180A Liquid Freezer III Pro 360mm AIO Black CPU Coo...
In stock with WootwareR3,199.00
R2,599.00
Save: R 600!
ASUS Prime LC 360 ARGB 360mm Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,999.00
R1,199.00
Save: R 800!
ID-Cooling FX360 TD Black 360mm ARGB Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,549.00
R1,299.00
Save: R 250!
ID-Cooling FX360 LCD Black 360mm Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,699.00
R1,449.00
Save: R 250!
Montech LightFlow ARGB 360mm Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,299.00
R1,099.00
Save: R 200!
ASUS ROG-STRIX-LC-III-360 ROG Strix LC III 360mm Black Liquid CPU...
In stock with WootwareR4,099.00
R2,799.00
Save: R 1,300!
ID-Cooling FX360 TD White 360mm ARGB Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,549.00
R1,199.00
Save: R 350!
ID-Cooling DASHFLOW 360 XT PRO 360mm ARGB Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,649.00
R1,099.00
Save: R 550!
ARCTIC ACFRE00184A Liquid Freezer III Pro ARGB 360mm AIO Black CP...
In stock with WootwareR3,499.00
R2,799.00
Save: R 700!









