Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | ASUS |
| Series | Prime Series |
| Model | PRIME-LC-360-ARGB-LCD |
| Compatibility | AMD: AM5,AM4 |
| Intel: LGA 1851, 1700, 1200, 115x | |
| Radiator Dimension | 394mm x 120mm x 27mm |
| Radiator Material | Aluminium |
| Tube Material | Rubber Tube |
| Tube Length | 400mm |
| Waterblock Dimension | 91.4mm x 91.4mm x 62.3mm |
| Cold Plate Material | Copper |
| Pump Specifications | |
| Pump Solution | Asetek Pump |
| Speed | 800 RPM - 3600 RPM± 300 RPM |
| Power | 12V DC, 4.3W, 1.1A |
| Fan Specifications | |
| Fan Dimensions | 120mm x 25mm |
| Included Fans | 3x PRIME LC 36025 Integrated Fans |
| Fan Speed | 800 RPM - 2500 RPM +/- 10% |
| Max Air Flow | 77.22 CFM |
| Max Static Pressure | 5.48 mmH2O |
| Noise | 36.5 dB(A) |
| Control Mode | PWM / DC |
| General | |
| Software | ASUS AURA Sync |
| Display | 2.3" LCD Display |
| Package Contents | 1 x CPU Liquid Cooler (pre-applied thermal compound) |
| 3 x 120 mm Radiator Fan | |
| 1 x Accessory Pack of Screws and Brackets | |
| 1 x Quick Start Guide | |
| 1 x Type C to 9 pin USB Cable | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Category Bestsellers
ARCTIC ACFRE00180A Liquid Freezer III Pro 360mm AIO Black CPU Coo...
In stock with WootwareR3,199.00
R2,599.00
Save: R 600!
ID-Cooling FX360 TD Black 360mm ARGB Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,549.00
R1,299.00
Save: R 250!
ID-Cooling FX360 LCD Black 360mm Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,699.00
R1,449.00
Save: R 250!
Montech LightFlow ARGB 360mm Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,349.00
R1,149.00
Save: R 200!
ID-Cooling FX360 TD White 360mm ARGB Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,549.00
R1,299.00
Save: R 250!
ARCTIC ACFRE00184A Liquid Freezer III Pro ARGB 360mm AIO Black CP...
In stock with WootwareR3,499.00
R2,899.00
Save: R 600!
ID-Cooling DASHFLOW 360 XT PRO 360mm ARGB Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,649.00
R1,199.00
Save: R 450!
ASUS ROG-STRIX-LC-III-360 ROG Strix LC III 360mm Black Liquid CPU...
Stock Coming SoonR4,199.00
R2,999.00
Save: R 1,200!









