Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Crucial |
| Series | DDR3 Memory |
| Model | AKD3S4P1600 |
| Capacity | 4GB (1x4GB) |
| Memory Type | DDR3 |
| Tested Speed | DDR3-1600 |
| Multi-Channel Kit | Single channel |
| Tested Latency | CL10 |
| Tested Voltage | 1.5V |
| Registered/Unbuffered | Unbuffered |
| Error Checking | N/A |
| SPD Speed | DDR3-1600 |
| SPD Voltage | 1.5V |
| Height | 31mm |
| Form Factor | UDIMM Desktop Memory Module |
| Overclocking | N/A |
| RGB | N/A |
| Warranty Information | |
| Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Category Bestsellers
Patriot PVVR532G600C30K Viper Venom RGB 32GB (2x16GB) DDR5-6000MH...
In stock with WootwareR11,299.00
R8,699.00
Save: R 2,600!
XPG AX5U6000C3016G-DTLABRBK Lancer Blade RGB 32GB (2x16GB) DDR5-6...
In stock with WootwareR12,599.00
R9,999.00
Save: R 2,600!
HIKSEMI HSC416U32Z1 Hiker DDR4 16GB (1x16GB) DDR4-3200 CL22 1.35V...
In stock with WootwareR2,499.00
R2,179.00
Save: R 320!
Kingston KF560C30BBEAK2-32 FURY Beast RGB 32GB (2x16GB) DDR5-6000...
In stock with WootwareR12,599.00
R9,999.00
Save: R 2,600!
G.Skill F5-6000J3636F16GX2-FX5 Flare X5 32GB (2x16GB) DDR5-6000MH...
In stock with WootwareR10,699.00
R9,799.00
Save: R 900!
G.Skill F4-3200C16D-32GVK Ripjaws V 32GB (2x16GB) DDR4-3200MHz CL...
In stock with WootwareR6,799.00
R6,399.00
Save: R 400!
XPG AX5U6000C3032G-DTLABBK Lancer Blade 64GB (2x32GB) DDR5-6000MH...
In stock with WootwareR24,299.00
R18,999.00
Save: R 5,300!
Kingston KF560C30BBEK2-32 Fury Beast 32GB (2x16GB) DDR5-6000 CL30...
In stock with WootwareR12,499.00
R10,799.00
Save: R 1,700!
G.Skill F5-6000J3040G32GX2-TZ5N Trident Z5 NEO 64GB (2x32GB) DDR5...
In stock with WootwareR24,499.00
R19,999.00
Save: R 4,500!
Patriot PVER532G60C30KW Viper Elite RGB 32GB (2x16GB) DDR5-6000 C...
In stock with WootwareR12,299.00
R8,999.00
Save: R 3,300!









