Customers Who Viewed This Product Purchased
Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Asus |
| Series | GeForce GT 710 Series |
| Model | ASUS GT710-SL-2GD3-BRK-EVO |
| Chipset | |
| GPU | GeForce GT 710 Series |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Interface | PCI-E 3.0 x16 |
| Engine Clock | 954 MHz |
| CUDA Cores | 192 |
| GPU Architecture | NVIDIA Kepler 2.0 |
| Memory | |
| Effective Memory Clock | 1800 Mbps |
| Memory Size | 2GB |
| Memory Interface | 64-bit |
| Memory Type | DDR3 |
| 3D API | |
| DirectX | DirectX 12 |
| OpenGL | 4.6 |
| Vulkan | 1.2.175 |
| Connectivity | |
| Ports | 1x DVI-D |
| 1x VGA | |
| 1x HDMI 1.4 | |
| HDCP Support | V1.4 |
| Multi-Monitor Support | 3 |
| Maximum Digital Resolution | 2560x1600 |
| General | |
| SLI Support | N/A |
| Features | 0dB Silent Passive Cooling |
| AUTO-EXTREME Technology | |
| GPU Tweak III | |
| Power Requirements | |
| Recommended Power Supply | 300W |
| Power Connector | N/A |
| Physical Aspects | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | Single Slot |
| Dimensions | 170mm x 69mm x 39mm |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Customers Who Bought This Also Bought
Toshiba MG10ADA800E MG10 Series 8TB 3.5" SATA 6Gbps 512MB Cache 5...
Contact for AvailabilityR5,499.00
Antec V650 Atom V2 650W Non-Modular Black ATX Desktop Power Suppl...
In stock with WootwareR949.00
R799.00
Save: R 150!
Intel BX8071514100F Core i3-14100F 4-Core 4.70GHz Raptor Lake-S S...
In stock with WootwareR2,599.00
R1,999.00
Save: R 600!
Western Digital WDS200T5G0A WD Green 2TB 2.5" SATA 3.0 Solid Stat...
In stock with WootwareR6,599.00
R4,799.00
Save: R 1,800!
Antec VSK4000B-U3 Steel Black ATX Mid-Tower Desktop Chassis
In stock with WootwareR749.00
R649.00
Save: R 100!
AMD 100-100000927BOX Ryzen 5 5600 6-Core 3.5GHz (4.4GHz Boost) So...
In stock with WootwareR4,349.00
R2,799.00
Save: R 1,550!
Seagate ST4000VN006 Ironwolf 4TB 5400RPM 256MB Cache 3.5" Interna...
In stock with WootwareR3,999.00
R2,899.00
Save: R 1,100!
AMD 100-100000457BOX Ryzen 5 5500 6-Core 3.6GHz (4.2GHz Boost) So...
In stock with WootwareR2,199.00
R1,999.00
Save: R 200!
Corsair CP-9020302-WW RM650e 650W 80 Plus Gold PCIe 5.1 Fully Mod...
Contact for AvailabilityR2,077.00
















