Customers Who Viewed This Product Purchased
ASUS TUF Gaming BE6500 WiFi 7 Dual-Band 2.5 Gigabit Ethernet AiMe...
In stock with WootwareR4,199.00
R2,699.00
Save: R 1,500!
ASUS TUF-BE3600 TUF Gaming BE3600 WiFi 7 Dual-Band AiMesh Wireles...
In stock with WootwareR2,999.00
R1,999.00
Save: R 1,000!
ASUS ZenWiFi BQ16 Wi-Fi 7 BE25000 Tri-Band Quad-Radio 10 Gigabit ...
Contact for AvailabilityR20,546.00
Features Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | ASUS |
| Series | WiFi Routers |
| Model | GT-AXE16000 WiFi Gaming Router |
| Network Standard | WiFi 6 (802.11ax) |
| WiFi 6E (802.11ax) | |
| Backwards compatible with 802.11a/b/g/n/ac Wi-Fi | |
| Product Segment | AXE16000 ultimate AX/AXE performance |
| WiFi Data Rate | 2.4GHz AX: 4x4 (Tx/Rx) 1024 QAM 20/40MHz, up to 1148Mbps |
| 5G-1Hz AX: 4x4 (Tx/Rx) 1024 QAM 20/40/80/160MHz, up to 4804Mbps | |
| 5G-2Hz AX: 4x4 (Tx/Rx) 1024 QAM 20/40/80/160MHz, up to 4804Mbps | |
| 6GHz AX: 4x4 (Tx/Rx) 1024 QAM 20/40/80/160MHz, up to 4804Mbps | |
| Antenna | External antenna x 8 (non-detachable) |
| Internal antenna x 4 | |
| Transmit / Receive | 2.4GHz 4x4 |
| 5GHz-1 4x4 | |
| 5GHz-2 4x4 | |
| 6GHz 4x4 | |
| Processor | 2.0GHz quad-core processor |
| Memory | 256MB NAND flash and 2GB DDR4 RAM |
| Boosts Speed | OFDMA |
| Beamforming: standard-based and universal | |
| 1024-QAM high data rate | |
| 20/40/80/160 MHz bandwidth | |
| Operating Frequency | Quad-band Wi-Fi: 2.4 GHz / 5 GHz-1 / 5 GHz-2 / 6 GHz |
| Operating Mode | Router (AiMesh router) |
| AiMesh node | |
| Access point | |
| Repeater | |
| Media bridge | |
| I/O Ports | 1 x 2.5 Gigabit WAN Port |
| 2 x 10 Gigabit WAN/LAN Ports | |
| 4 x Gigabit LAN Ports | |
| 1 x USB 3.2 Gen 1 Port | |
| 1 x USB 2.0 Port | |
| Buttons | WPS Button |
| LED Button | |
| Reset Button | |
| Power Switch | |
| LED Indicator | Power x 1 |
| 2.4G x 1 | |
| 5GHz-1 x 1 | |
| 5GHz-2 x 1 | |
| 6G x 1 | |
| 10GE Port x 1 | |
| LAN x 1 | |
| WAN x 1 | |
| Power Supply | AC Input: 110V240V(5060Hz) |
| DC Output: 19 V with max. 3.42 A current | |
| 19.5 V with max. 3.33 A current | |
| Package Content | GT-AXE16000 WiFi Gaming Router |
| RJ-45 Cable | |
| Power Adapter | |
| Quick Start Guide | |
| Warranty Card | |
| Product Weight | 2425 g |
| Product Dimensions | 354 x 354 x 193 mm |
| AiMesh | Primary AiMesh Router |
| AiMesh Node | |
| Game Features | Game Boost / Acceleration |
| Game Radar | |
| WTFast | |
| ROG_First | |
| OpenNAT (Game Profile) | |
| Parental Control | Allow you to block access to unwanted websites and apps |
| Parental Control Customized Internet Schedule | |
| Guest Network | The Guest Network provides Internet connection for guests |
| restricts access to your local network | |
| Security | WiFi Encryption: WPA3 Personal, WPA2 Personal, WPA Personal |
| WPA Enterprise, WPA2 Enterprise, Open System & OWE | |
| VPN | VPN Client L2TP |
| VPN Client Open VPN | |
| VPN Client PPTP | |
| VPN Client WireGuard | |
| VPN Server IPSec | |
| VPN Server Open VPN | |
| VPN Server PPTP | |
| VPN Server WireGuard | |
| VPN Fusion | |
| Traffic Control | Adaptive QoS |
| Bandwidth Monitor | |
| Bandwidth Limiter | |
| WAN | Internet Connection Type: PPPoE, PPTP, L2TP |
| Automatic IP, Static IP | |
| Dual WAN | |
| WAN Aggregation | |
| 3G / 4G LTE Dongle | |
| 4G / 5G Auto Mobile Tethering | |
| LAN | DHCP Server |
| IGMP Snooping | |
| IPTV | |
| LAN Link Aggregation | |
| Manually Assign IP Address | |
| Wake on LAN (WOL) | |
| Wireless | MU-MIMO |
| UTF-8 SSID | |
| WiFi MAC Address Filter | |
| Wireless Scheduler | |
| Airtime Fairness | |
| RADIUS Client | |
| Universal Beamforming | |
| Explicit Beamforming | |
| USB application | 4G / 5G Auto Mobile Tethering |
| File System: HFS , NTFS, vFAT, ext2, ext3, ext4 | |
| Safely Remove Disk | |
| AiCloud | |
| Download Master | |
| AiDisk | |
| Media Server | |
| Time Machine | |
| Samba Server | |
| FTP Server | |
| Shared Folder Privileges | |
| User Interface | Operating system: ASUSWRT |
| Administration | Configuration Backup and Restore |
| Diagnosis Tools | |
| Feedback System | |
| System Log | |
| New Device Connect Notification | |
| Login Captcha | |
| Connection Diagnosis | |
| Auto Firmware Update | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!









