Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | ASUS |
| Model | PA32QCV ProArt Display |
| Display | |
| Panel Size | 31.5" |
| Panel Type | IPS (In-Plane Switching) |
| Resolution | 6K (6016 x 3384) |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Response Time | 5ms (GTG) |
| Contrast Ratio | 3000:1 (Max) |
| 1500:1 (Typical) | |
| Pixel Pitch (HxV) | 0.116mm |
| Brightness | 600 cd/m² (HDR, Peak) |
| 400cd/m² | |
| Colour Gamut | sRGB: 100% |
| DCI-P3: 98% | |
| Colour Support | 1.07 Billion Colours |
| 10-bit | |
| HDR Support | VESA DisplayHDR 600 |
| HDR10 | |
| Display Features | Energy Star |
| EPEAT Gold | |
| TCO Certified | |
| TÜV Flicker-free | |
| TÜV Low Blue Light | |
| VESA MediaSync Display | |
| Calman Verified | |
| FSC MIX | |
| Mac Compliance | |
| Flicker-free | |
| Trace Free Technology | |
| ProArt Preset: Native, sRGB, Adobe RGB, BT.2020, P3, DICOM, Rec.709, HDR, User mode1, User mode2 | |
| 6 Mode Color Temp. Selection | |
| Supports Gamma 1.8/2.0/2.2/2.4/2.6 Gamma Adjustment | |
| Delta E < 2 Color Accuracy | |
| ProArt Palette | |
| QuickFit Plus | |
| PIP / PBP Technology | |
| HDCP v2.2 | |
| ProArt Chroma Tune | |
| DisplayWidget Center | |
| Low Blue Light | |
| Multiple HDR Mode | |
| KVM Switch | |
| ASUS Power Sync | |
| Viewing Angle | 178°/ 178° |
| Physical | |
| Height Adjustment | 0mm - 130mm |
| Swivel | -30° - 30° |
| Tilt | -5° - 23° |
| Swivel | -30° - 30° |
| Wall Mountable (VESA) | 100mm x 100mm |
| Connectivity | |
| Display Input | 1x DisplayPort 1.4 DSC |
| 1x HDMI v2.1 | |
| Headphone out | 2x Thunderbolt 4 (Daisy Chain) |
| USB Hub | 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A |
| 1x USB 3.2 Gen 1 Type-C | |
| Power | |
| Voltage Required | 100-240V, 50/60Hz |
| Power Consumption (Operating) | <49.49W |
| Power Consumption (Standby/Sleep) | <0.5W |
| General | |
| Dimensions | 71.42cm x 61.79cm x 24.01cm(With Stand) |
| 71.42cm x 41.97cm x 4.69cm (Without Stand) | |
| Weight | 9.3 kg (With Stand) |
| 6.3 kg (Without Stand) | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Category Bestsellers
WootVision 32U V144 31.5" 4K UHD (3840x2160) 144Hz 4ms VA Black D...
In stock with WootwareR7,299.00
R5,799.00
Save: R 1,500!
Alienware AW3225QF 32" 4K UHD(3840x2160) 240Hz 0.03ms QD OLED NVI...
In stock with WootwareR30,499.00
R21,499.00
Save: R 9,000!
ASUS ROG Swift OLED PG32UCDMZ 31.5" 4K UHD (3840x2160) 240Hz 0.03...
In stock with SupplierR25,464.00
Dell U3225QE 32" 4K UHD(3840x2160) 120Hz 8ms IPS-Black DisplayHDR...
In stock with SupplierR19,159.00
ASUS PA328QV ProArt 31.5" WQHD(2560x1440) 75Hz 5ms IPS Calman Ver...
In stock with SupplierR12,799.00
ASUS ProArt PA329CRV 32" 4K UHD (3840x2160) 60Hz IPS 5ms VESA Dis...
In stock with SupplierR19,177.00
Customers Who Bought This Also Bought
Sennheiser HD 569 Around-Ear Wired Headset with Inline Microphone
Contact for AvailabilityR2,599.00
R2,199.00
Save: R 400!
Lian Li G89.SM088W.00 SM088W 8.8" HD (1920x480) White Universal L...
Contact for AvailabilityR1,749.00
R1,499.00
Save: R 250!
WootVision 34UW V180 34" UltraWide QHD (3440x1440) 180Hz 1ms (OD)...
Stock Coming SoonR7,199.00
R4,599.00
Save: R 2,600!
WootVision 32U V144 31.5" 4K UHD (3840x2160) 144Hz 4ms VA Black D...
In stock with WootwareR7,299.00
R5,799.00
Save: R 1,500!
TeamGroup TF3D416G3200HC16CDC01 T-Force Delta RGB 16GB (2x8GB) DD...
Contact for AvailabilityR3,599.00
R2,799.00
Save: R 800!
GeIL GOSG416GB3600C18BDC ORION RGB 16GB (2x8GB) DDR4-3600 CL18 1....
Contact for AvailabilityR2,487.00
Gigabyte B850 AORUS ELITE WIFI7 ICE AMD B850 Ryzen Socket AM5 ATX...
In stock with WootwareR5,999.00
R4,999.00
Save: R 1,000!
Western Digital 0B48722 Ultrastar DC HC555 16TB SATA 3.0 7200 RPM...
In stock with WootwareR9,999.00
R8,999.00
Save: R 1,000!
ASUS ROG STRIX B550-A GAMING AMD B550 Socket AM4 ATX Desktop Moth...
In stock with WootwareR5,199.00
R3,199.00
Save: R 2,000!
AMD 100-100000927BOX Ryzen 5 5600 6-Core 3.5GHz (4.4GHz Boost) So...
In stock with WootwareR4,349.00
R2,799.00
Save: R 1,550!























