Features Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Western Digital SanDisk |
| Series | WD_BLACK Series |
| Model | WD_BLACK SN8100 (WDS200T1X0M) |
| Capacity | 2TB (2000GB) |
| Interface | PCIe 5.0 x4 NVMe |
| Flash Type | 3D NAND TLC Flash |
| Controller | Silicon Motion SMI SM2508 |
| Drive Performance | |
| Sequential Read Speed | Up to 14,900MB/s |
| Sequential Write Speed | Up to 14,000MB/s |
| 4K Random Read IOPS | 2.3 million IOPS |
| 4K Random Write IOPS | 2.4 million IOPS |
| Endurance Rating | 1200TBW |
| Sequential Read Speed (PS5) | N/A |
| General | |
| Features | Supports Microsoft Direct Storage |
| LPDDR4X DRAM Cache | |
| Supports LDPC (Low Density Parity Check Code) | |
| Supports AES 256-bit Encryption | |
| Pre-Installed Graphene Heatspreader | |
| TCG OPAL 2.02 Compliant | |
| MTTF | Up to 1.75 Million Hours |
| Operating Temperatures | 0°C to 70°C |
| Non-Operating Temperatures | -40°C to 85°C |
| Shock Resistance | 1,500 G @ 0.5msec Half Sine |
| Certifications | CE, FCC, BSMI, KC, EAC, RCM, morocco, UKCA, RoHS |
| PS5 Compatibility | Yes, compatible |
| Dimensions | 80 x 22 x 2.38mm (L x W x H) |
| Weight | 7.5 grams |
| Warranty Information | |
| Warranty | 5 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Category Bestsellers
Kioxia LSD10Z002TG8 EXCERIA PLUS G3 2TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR8,299.00
R5,399.00
Save: R 2,900!
Kioxia LSF10Z002TG8 EXCERIA BASIC G4 2TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVM...
In stock with WootwareR9,899.00
R5,599.00
Save: R 4,300!
Samsung MZ-V9P2T0BW 990 PRO 2TB NVMe M.2 2280 PCI-Express 4.0 x4 ...
In stock with WootwareR9,999.00
R8,699.00
Save: R 1,300!
XPG AGAMMIXS60-2T-CS GAMMIX S60 2TB NVMe M.2 2280 PCI-Express 4.0...
In stock with WootwareR8,299.00
R4,999.00
Save: R 3,300!



