Features Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Western Digital SanDisk |
| Series | WD_BLACK Series |
| Model | WD_BLACK SN8100 (WDS100T1X0M) |
| Capacity | 1TB (1000GB) |
| Interface | PCIe 5.0 x4 NVMe |
| Flash Type | 3D NAND TLC Flash |
| Controller | Silicon Motion SMI SM2508 |
| Drive Performance | |
| Sequential Read Speed | Up to 14,900MB/s |
| Sequential Write Speed | Up to 11,000MB/s |
| 4K Random Read IOPS | 1.6 million IOPS |
| 4K Random Write IOPS | 2.4 million IOPS |
| Endurance Rating | 600TBW |
| Sequential Read Speed (PS5) | N/A |
| General | |
| Features | Supports Microsoft Direct Storage |
| LPDDR4X DRAM Cache | |
| Supports LDPC (Low Density Parity Check Code) | |
| Supports AES 256-bit Encryption | |
| Pre-Installed Graphene Heatspreader | |
| TCG OPAL 2.02 Compliant | |
| MTTF | Up to 1.75 Million Hours |
| Operating Temperatures | 0°C to 70°C |
| Non-Operating Temperatures | -40°C to 85°C |
| Shock Resistance | 1,500 G @ 0.5msec Half Sine |
| Certifications | CE, FCC, BSMI, KC, EAC, RCM, morocco, UKCA, RoHS |
| PS5 Compatibility | Yes, compatible |
| Dimensions | 80 x 22 x 2.38mm (L x W x H) |
| Weight | 7.5 grams |
| Warranty Information | |
| Warranty | 5 Year Limited Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Category Bestsellers
Western Digital WDS100T5B0E WD BLUE SN5100 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 ...
In stock with WootwareR5,399.00
R3,499.00
Save: R 1,900!
Crucial CT1000E100SSD8 E100 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid Sta...
In stock with WootwareR4,199.00
R3,199.00
Save: R 1,000!
Kingston SNV3S/1000G NV3 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid State D...
In stock with WootwareR4,299.00
R3,199.00
Save: R 1,100!
Kioxia LSD10Z001TG8 EXCERIA PLUS G3 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR4,199.00
R3,299.00
Save: R 900!



