Customers Who Viewed This Product Purchased
MCHOSE HW-V9-2 V9 Pro Wireless Steel Black 7.1 Surround Sound Gam...
In stock with WootwareR1,599.00
R1,199.00
Save: R 400!
MCHOSE V9 Turbo Magnetic Multi-Platform 7.1 Virtual Surround Stee...
In stock with WootwareR2,999.00
R2,499.00
Save: R 500!
MCHOSE HW-V9-5 V9 Pro Wireless Icy White 7.1 Surround Sound Gamin...
In stock with WootwareR1,649.00
R1,199.00
Save: R 450!
MCHOSE V9 Turbo Magnetic Multi-Platform 7.1 Virtual Surround Icy ...
In stock with WootwareR2,749.00
R2,299.00
Save: R 450!
ASUS ROG Pelta Multi-platform Black Wireless Stereo Gaming Headse...
In stock with WootwareR4,499.00
R3,499.00
Save: R 1,000!
ASUS 90YH03W0-BHUA00 ROG Delta II Multi-platform Black Wireless S...
In stock with WootwareR7,199.00
R5,499.00
Save: R 1,700!
Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Corsair |
| Series | Virtuoso |
| Model | CA-9011224 |
| General Data | |
| Ear Coupling | Over-Ear |
| Connector Plugs | Slipstream Wireless |
| USB | |
| 3.5mm | |
| Compatibility | PC |
| PS4 | |
| Headphones | |
| Drivers | 50mm |
| Frequency Response | 20 - 40 000 Hz |
| Impedance | 32Ω |
| Sensitivity | 109dB (+/-3dB) |
| Battery Life | Up To 20 Hours |
| Wireless Range | Up To 20 Meters |
| Microphone | |
| Frequency Response | 100 to 10 000 Hz |
| Impedance | 2kΩ |
| Pick-up Pattern | Omnidirectional |
| Sensitivity | -40dB (+/-3dB) |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!









