| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Corsair |
| Series | HS55 Series |
| Model | CA-9011265-AP |
| Colour | Carbon Black |
| Headphones | |
| Speaker Drivers | Neodymium, 50mm |
| Frequency Response | 20 – 20,000 Hz |
| Sensitivity | 114dB (± 3 dB) |
| Impedance | 32 Ohms @ 1.0kHz |
| Microphone | |
| Microphone Features | Flip-up mute function |
| Built-in LED mute indicator | |
| Omnidirectional, Discord Certified | |
| Frequency Response | 100 – 10,000 Hz |
| Sensitivity | -41dB (± 3dB) |
| Impedance | 2.2k Ohms |
| Connectivity | |
| Interface | USB 2.0 Type-A or 3.5mm 4-Dipole Jack |
| Cable Length | 1.8m |
| Detachable Cable | No |
| General | |
| Supported Platform | PC, Mac, PlayStation 4/5, Xbox One / Series, Nintendo Switch, Mobile devices |
| Features | Immersive Audio with Dolby Audio 7.1 Surround on PC |
| Corsair iCUE Software | |
| Adjustable Headset and Earcups | |
| On-Ear Volume and Mute Controls | |
| Equipped with Memory Foam Earpads and Stress-free Headband | |
| Weight | 284g |
| Box Contents | 1x Corsair HS55 Surround Wired Headset |
| 1x 3.5mm to USB Audio Sound Card | |
| Quick Start Guide | |
| Warranty Card | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Excellent audio but be careful - Ashvir, 24 February 2026
This headset is a good way to get Dolby quality and to use Dolby Atmos, but be careful because it's not USB, it uses a USB dongle for surround sound but the headset itself uses a jack that plugs into it. So yes the headset can be used with other devices which is a bonus in itself (like cellphones), but when plugged into PC, the volume control and flip mic to mute are exclusive to the headset, so it does not register in any software like iCue that usually has a "mic muted/activated" audio feedback like with a USB headset (like the HS80), and Windows audio cannot be controlled like with USB headsets/ keyboards where you use the volume control and windows volume is also controlled, so I think this headset is best paired with a keyboard that has the volume control if you need to control Windows audio without minimizing your program. It also seems to have a mic light but it does not. This can be a problem if you don't turn on mic feedback, you won't know if the mic is muted or not even though it does physically mute when you flip the mic fully up. This is a good upgrade on the old HS50, if you treat it like that then it's fantastic, but if you are coming from the HS80 you will be disappointed with the small comforts missing.
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
MCHOSE HW-V9-2 V9 Pro Wireless Steel Black 7.1 Surround Sound Gam...
In stock with WootwareR1,599.00
R1,199.00
Save: R 400!
MCHOSE V9 Turbo Magnetic Multi-Platform 7.1 Virtual Surround Stee...
In stock with WootwareR2,999.00
R2,499.00
Save: R 500!
MCHOSE HW-V9-5 V9 Pro Wireless Icy White 7.1 Surround Sound Gamin...
In stock with WootwareR1,649.00
R1,199.00
Save: R 450!
MCHOSE V9 Turbo Magnetic Multi-Platform 7.1 Virtual Surround Icy ...
In stock with WootwareR2,749.00
R2,299.00
Save: R 450!
ASUS ROG Pelta Multi-platform Black Wireless Stereo Gaming Headse...
In stock with WootwareR4,499.00
R3,499.00
Save: R 1,000!
ASUS 90YH03W0-BHUA00 ROG Delta II Multi-platform Black Wireless S...
In stock with WootwareR7,199.00
R5,499.00
Save: R 1,700!









