Features Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Corsair |
| Series | VIRTUOSO PRO Series |
| Model | CA-9011371-AP |
| Colour | White |
| Headphones | |
| Speaker Drivers | Graphene, 50mm |
| Frequency Response | 20 – 40,000 Hz |
| Sensitivity | 116dB (± 3 dB) |
| Impedance | 32 Ohms @ 1kHz |
| Microphone | |
| Certifications | NVIDIA Broadcast certified |
| Polar Pattern | Unidirectional, broadcast-grade |
| Frequency Response | 100 – 10,000 Hz |
| Sensitivity | -42dB (± 3dB) |
| Impedance | 2.2k Ohms |
| Power | 3.5mm jack powered |
| Supports external DAC & AMP | |
| General | |
| Cable Length | 1.8m |
| Compatibility | PC, macOS, Android, iOS/iPad OS, PlayStation, Xbox |
| Features | Open back with wide sound stage |
| Cutting-edge graphene drivers | |
| Reinforced Aluminium Design | |
| Equipped with Memory Foam Earpads and Stress-free Floating Headband | |
| Product Weight | 0.338kg |
| Box Contents | 3.5mm to dual 3.5mm audio cable with mic boom |
| 3.5mm to dual 3.5mm audio cable | |
| Y-adapter splitter cable | |
| Safety leaflet | |
| Warranty card | |
| Carry case | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Category Bestsellers
MCHOSE HW-V9-2 V9 Pro Wireless Steel Black 7.1 Surround Sound Gam...
In stock with WootwareR1,599.00
R1,199.00
Save: R 400!
MCHOSE V9 Turbo Magnetic Multi-Platform 7.1 Virtual Surround Stee...
In stock with WootwareR2,999.00
R2,499.00
Save: R 500!
MCHOSE HW-V9-5 V9 Pro Wireless Icy White 7.1 Surround Sound Gamin...
In stock with WootwareR1,649.00
R1,199.00
Save: R 450!
MCHOSE V9 Turbo Magnetic Multi-Platform 7.1 Virtual Surround Icy ...
In stock with WootwareR2,749.00
R2,299.00
Save: R 450!
ASUS ROG Pelta Multi-platform Black Wireless Stereo Gaming Headse...
In stock with WootwareR4,499.00
R3,499.00
Save: R 1,000!
ASUS 90YH03W0-BHUA00 ROG Delta II Multi-platform Black Wireless S...
In stock with WootwareR7,199.00
R5,499.00
Save: R 1,700!









