Customers Who Viewed This Product Purchased
Kioxia LSD10Z002TG8 EXCERIA PLUS G3 2TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR8,399.00
R4,999.00
Save: R 3,400!
Samsung MZ-V9P2T0BW 990 PRO 2TB NVMe M.2 2280 PCI-Express 4.0 x4 ...
In stock with WootwareR9,299.00
R7,499.00
Save: R 1,800!
XPG AGAMMIXS60-2T-CS GAMMIX S60 2TB NVMe M.2 2280 PCI-Express 4.0...
In stock with WootwareR8,399.00
R4,999.00
Save: R 3,400!
Kioxia LSF10Z002TG8 EXCERIA BASIC G4 2TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVM...
In stock with WootwareR9,999.00
R5,799.00
Save: R 4,200!
Samsung MZ-V9S2T0BW 990 EVO Plus 2TB PCIe 5.0 x2 NVMe M.2 2280 So...
In stock with WootwareR8,699.00
R6,799.00
Save: R 1,900!
Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Corsair |
| Series | MP700 Series |
| Model | MP700 Pro 2TB (CSSD-F2000GBMP700PNH) |
| Controller | Phison PS2026-E26 Controller |
| Flash Technology | 3D TLC NAND Flash Technology |
| Heatsink | N/A (Heatsink recommended) |
| Form factor | M.2 2280 |
| Interface | PCIe 5.0 x4 NVMe |
| Capacity | 2000GB (2TB) |
| DRAM Cache | Yes |
| Performance | |
| Sequential Read Speed | Up to 12,400MB/s |
| Sequential Write Speed | Up to 11,800MB/s |
| 4K Random Read (IOPS) | Up to 1.5 million IOPS |
| 4K Random Write (IOPS) | Up to 1.6 million IOPS |
| Endurance | 1400 TBW |
| General | |
| Power Consumption (Read) | 11.5W (average) |
| Power Consumption (Write) | 11.5W (average) |
| General | |
| Dimensions | 80 x 23 x 3mm (L x W x H) |
| Weight | 82 grams |
| MTBF | 1.6 Million hours |
| Colour | Black |
| Platform Support | AMD 600 Series Chipsets with PCIe Gen 5.0 M.2 SSD slots |
| Intel 600 Series & 700 Series with PCIe Gen 5.0 M.2 SSD slots | |
| Backwards compatible with PCIe 4.0 & PCIe 3.0 M.2 SSD slots | |
| PS5 Compatible | N/A |
| Operating System Support | Microsoft Windows 10 or later |
| Software | Corsair SSD Toolbox Software |
| Features | S.M.A.R.T. Status |
| Advanced Garbage Collection | |
| RAID Engine | |
| LDPC Coding | |
| DRAM Cache | |
| AES 256-Bit Encryption | |
| Microsoft Direct Storage Capable | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 5 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |




