Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Corsair |
| Series | NAUTILUS RS LCD |
| Model | CW-9061031-WW |
| Compatibility | Intel 1851, Intel 1700 |
| AMD AM5, AMD AM4 | |
| Product Dimensions | 276mm x 120mm x 27mm |
| Radiator Material | Aluminium |
| Tube Length | 400mm |
| Cold Plate Material | Copper |
| Pump Display Specifications | |
| Resolution | 480 x 480 |
| Panel Type | IPS (In-Plane Switching) |
| Refresh Rate | 30 FPS |
| Supported Colours | 16.7 million colors |
| Max Brightness | 600cd/m² |
| Panel Size | 2.1" |
| Connector | Internal USB 2.0 (9-pin) header |
| Fan Specifications | |
| Included Fans | 2x Corsair RS120 120mm PWM Fans |
| Fan Speed | 420 - 2100 RPM |
| Supports Zero RPM Mode | |
| Max Air Flow | 13.3 - 72.8 CFM |
| Max Static Pressure | 0.2 - 4.15 mm-H2O |
| Noise | 10 - 36 dBA |
| Bearing Type | Magnetic Dome Bearing |
| Connector | 4-pin PWM |
| Daisy-Chainable | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Category Bestsellers
ARCTIC ACFRE00180A Liquid Freezer III Pro 360mm AIO Black CPU Coo...
In stock with WootwareR3,199.00
R2,599.00
Save: R 600!
ID-Cooling FX360 TD Black 360mm ARGB Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,549.00
R1,299.00
Save: R 250!
ID-Cooling FX360 LCD Black 360mm Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,699.00
R1,449.00
Save: R 250!
ASUS Prime LC 360 ARGB 360mm Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR2,199.00
R1,499.00
Save: R 700!
Montech LightFlow ARGB 360mm Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,299.00
R1,099.00
Save: R 200!
ID-Cooling FX360 TD White 360mm ARGB Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,549.00
R1,299.00
Save: R 250!
ASUS ROG-STRIX-LC-III-360 ROG Strix LC III 360mm Black Liquid CPU...
In stock with WootwareR4,099.00
R2,899.00
Save: R 1,200!
ARCTIC ACFRE00184A Liquid Freezer III Pro ARGB 360mm AIO Black CP...
In stock with WootwareR3,499.00
R2,799.00
Save: R 700!
ID-Cooling DASHFLOW 360 XT PRO 360mm ARGB Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,649.00
R1,199.00
Save: R 450!









