Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Creality |
| Series | 3D Printer Resin |
| Model | 3302010046 |
| Resin Colour | Skin |
| Weight | 500g |
| Density | 1.05g/cm³ - 1.15g/cm³ |
| Viscosity | 150cps - 250cps |
| Molding Hardness | 78D -79D |
| Tensile Strength | 30Mpa - 46Mpa |
| Bending Strength | 45Mpa - 75Mpa |
| Impact Strength (Notched Izod) | 18J/m - 19J/m |
| Elongation at Break | 10% - 14% |
| Heat Distortion Temperature | 62°C |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | No |
|---|---|
| Product Link | No |
Category Bestsellers
Creality 3301010122 1Kg 1.75mm Ender PLA Black Filament
In stock with WootwareR259.00
R199.00
Save: R 60!
Creality 4005010071 Space Pi Plus Double Roll Filament Dryer
In stock with WootwareR1,999.00
R1,599.00
Save: R 400!







