Customers Who Viewed This Product Purchased
Kioxia LSD10Z002TG8 EXCERIA PLUS G3 2TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR8,299.00
R5,399.00
Save: R 2,900!
Kioxia LSF10Z002TG8 EXCERIA BASIC G4 2TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVM...
In stock with WootwareR9,899.00
R5,599.00
Save: R 4,300!
Samsung MZ-V9P2T0BW 990 PRO 2TB NVMe M.2 2280 PCI-Express 4.0 x4 ...
In stock with WootwareR9,999.00
R8,699.00
Save: R 1,300!
XPG AGAMMIXS60-2T-CS GAMMIX S60 2TB NVMe M.2 2280 PCI-Express 4.0...
In stock with WootwareR8,299.00
R4,999.00
Save: R 3,300!
Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Crucial by Micron |
| Series | P510 Series |
| Model | P510 2TB with Heatsink (CT2000P510SSD5) |
| Capacity | 2TB (2000GB) |
| Interface | PCIe 5.0 x4 NVMe |
| Flash Type | Micron TLD 3D NAND Flash |
| Controller | Phison PS5031-E31T |
| Drive Performance | |
| Sequential Read Speed | Up to 10,000MB/s |
| Sequential Write Speed | Up to 8,700MB/s |
| 4K Random Read IOPS | 1.4 million IOPS |
| 4K Random Write IOPS | 1.5 million IOPS |
| Endurance Rating | 1200TBW |
| General | |
| Features | SLC Cache with Host Memory Buffer |
| Supports LDPC (Low Density Parity Check Code) | |
| Supports AES 256-bit Encryption | |
| Dynamic write acceleration | |
| Multistep data integrity algorithm | |
| Adaptive thermal protection | |
| Integrated power loss immunity | |
| Active garbage collection | |
| TRIM support | |
| Self-monitoring and reporting technology (SMART) | |
| Error correction code (ECC) | |
| MTTF | N/A |
| Operating Temperatures | 0°C to 70°C |
| Non-Operating Temperatures | -40°C to 85°C |
| Shock Resistance | 1,500 G @ 0.5msec Half Sine |
| Certifications | CE, FCC, BSMI, KC, EAC, RCM, morocco, UKCA, RoHS |
| PS5 Compatibility | Yes, compatible (heatsink may be required for optimal operation) |
| Dimensions | 80 x 23 x 9.7mm (L x W x H) |
| Weight | 30 grams (approx) |
| Warranty Information | |
| Warranty | 5 Year Limited Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | No |



