| SPECIFICATIONS | |
| Brand | XPG by ADATA |
| Series | GAMMIX S60 |
| Model | GAMMIX S60 (AGAMMIXS60-2T-CS) |
| Capacity | 2TB |
| Interface | PCIe 4.0 x4 |
| Protocol | NVMe 1.4 |
| Flash Type | 3D NAND |
| Drive Performance | |
| Sequential Read Speed | Up to 5,000MB/s |
| Sequential Write Speed | Up to 4,200MB/s |
| Sequential Read Speed (PS5) | Up to 4600MB/s |
| Endurance Rating | 450TBW |
| General | |
| Features | SLC Caching and Host memory buffer |
| Advanced LDPC ECC Technology | |
| Encryption support | |
| MTTF | Up to 1.5 Million Hours |
| Operating Temperatures | 0°C to 70°C |
| Non-Operating Temperatures | -40°C to 85°C |
| Shock Resistance | 1,500 G @ 0.5ms |
| Certifications | CE, FCC, BSMI, KC, Morocco, EAC, RCM, UKCA, RoHS |
| PS5 Compatibility | Yes |
| Dimensions (with heatsink) | 80 x 22 x 3.13 mm (L x W x H) |
| Dimensions (without heatsink) | 80 x 22 x 2.15 mm (L x W x H) |
| Weight (with heatsink) | 11g |
| Weight (without heatsink) | 7g |
| Warranty Information | |
| Warranty | 5 Year Warranty or 450TBW |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Powered by ASUS: Wootware Core AMD B850 & NVIDIA RTX 5070 Super Desktop Gaming PC
From: R50,491.00
To: R61,453.00
Out of stock
- XPG AGAMMIXS60-2T-CS GAMMIX S60 2TB NVMe M.2 2 SSD received - Jacques, 15 August 2025
I received the XPG AGAMMIXS60-2T-CS GAMMIX S60 2TB NVMe M.2 2 SSD from Wootware 07 August 2025 - Outstanding service from the Courier Company. Fitted the new SSD and immediately noticed that the PC booted perfectly and was much mores responsive unlike the way that it was with the older SATA 1 TB SSD, that was sluggish with boot problems. Thank you to all at Wootware for improving my home PC experience. Regards Jacques Mostert
- Pretty good - Sky, 7 August 2025
I got this nvme drive as my second 2TB drive. My first one has my OS on it and is a PCIE 5.0 drive. That 5.0 drive was about double the price, and honestly I don't notice the difference in speed. If you want a fast and affordable drive, this one is legit.
- XPG AGAMMIXS60-2T-CS GAMMIX S60 2TB NVMe M.2 2280 PCI-Express 4.0 x4 Solid State Driv - Hercules, 6 July 2025
This has exceeded my expectation's as I literally picked the cheapest drive, 4.0x4 is perfect for my productivity needs and this drive is surprisingly fast for file transfers copy paste and gaming
- Exceeding specifications - Martin, 1 July 2025
Not quite sure what to expect out of the box, since there is little information available about this SSD. I was pleasantly surprised to find a modern SM2268XT controller with good quality QLC NAND flash on it. Out of the box this drive vastly exceeded its read and write specification, putting its performance not far off high end PCI-E Gen 4 drives. When faced with slightly tougher tests and higher queue depths it does not keep up performance quite as well as a high end drive would, but at the price and efficiency this drive is a fantastic option as a laptop or gaming drive.
Service from Wootware was exemplary as always, thank you! - XPG NVMe S60 "Pocket Rocket" - John, 7 January 2025
The XPG GAMMIX S60 2TB SSD delivers impressive sequential read and write speeds, making it an excellent choice for a main drive and or backup drive. I opted for the S70 as the primary operating drive due to its slightly better performance; however, if budget constraints had been a factor, I would have been fully satisfied using the S60 as the main drive.
- Happy Client - Schalk, 3 January 2025
Thank you for high quality products and the quick response to my emails.
The delivery was also even sooner than expected!
Thank you - I am happy with the product.
Kioxia LSD10Z002TG8 EXCERIA PLUS G3 2TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR8,399.00
R4,999.00
Save: R 3,400!
Samsung MZ-V9P2T0BW 990 PRO 2TB NVMe M.2 2280 PCI-Express 4.0 x4 ...
In stock with WootwareR9,299.00
R7,499.00
Save: R 1,800!
XPG AGAMMIXS60-2T-CS GAMMIX S60 2TB NVMe M.2 2280 PCI-Express 4.0...
In stock with WootwareR8,399.00
R4,999.00
Save: R 3,400!
Kioxia LSF10Z002TG8 EXCERIA BASIC G4 2TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVM...
In stock with WootwareR9,999.00
R5,799.00
Save: R 4,200!
Samsung MZ-V9S2T0BW 990 EVO Plus 2TB PCIe 5.0 x2 NVMe M.2 2280 So...
In stock with WootwareR8,699.00
R6,799.00
Save: R 1,900!
Super Flower SF-850F14GE Leadex III GE 850W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,799.00
R2,199.00
Save: R 600!
Microsoft Windows 11 Home 64-bit Operating System - DSP Pack
In stock with WootwareR3,599.00
R2,299.00
Save: R 1,300!
AMD 100-100001084WOF Ryzen 7 9800X3D 5.2GHz 8-Core Zen 5 Socket A...
In stock with WootwareR12,999.00
R9,499.00
Save: R 3,500!
AMD 100-100001404WOF Ryzen 7 9700X 5.50GHz 8-Core Zen 5 Socket AM...
In stock with WootwareR9,999.00
R6,799.00
Save: R 3,200!
ID-Cooling FX360 PRO 360mm Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,399.00
R1,249.00
Save: R 150!
ARCTIC ACFRE00144A Liquid Freezer III 360 ARGB 360mm AIO Black CP...
In stock with WootwareR3,199.00
R2,099.00
Save: R 1,100!
Microsoft Windows 11 Professional 64-bit Operating System - DSP P...
In stock with WootwareR4,499.00
R2,999.00
Save: R 1,500!
Gigabyte B850 EAGLE WIFI6E AMD B850 Ryzen Socket AM5 ATX Desktop ...
In stock with WootwareR4,799.00
R3,999.00
Save: R 800!














