| SPECIFICATIONS | |
| Brand | XPG by ADATA |
| Series | GAMMIX S60 |
| Model | GAMMIX S60 (AGAMMIXS60-1T-CS) |
| Capacity | 1TB |
| Interface | PCIe 4.0 x4 |
| Protocol | NVMe 1.4 |
| Flash Type | 3D NAND |
| Drive Performance | |
| Sequential Read Speed | Up to 5,000MB/s |
| Sequential Write Speed | Up to 3,200MB/s |
| Sequential Read Speed (PS5) | Up to 4,000MB/s |
| Endurance Rating | 250TBW |
| General | |
| Features | SLC Caching and Host memory buffer |
| Advanced LDPC ECC Technology | |
| Encryption support | |
| MTTF | Up to 1.5 Million Hours |
| Operating Temperatures | 0°C to 70°C |
| Non-Operating Temperatures | -40°C to 85°C |
| Shock Resistance | 1,500 G @ 0.5ms |
| Certifications | CE, FCC, BSMI, KC, Morocco, EAC, RCM, UKCA, RoHS |
| PS5 Compatibility | Yes |
| Dimensions (with heatsink) | 80 x 22 x 3.13 mm (L x W x H) |
| Dimensions (without heatsink) | 80 x 22 x 2.15 mm (L x W x H) |
| Weight (with heatsink) | 11g |
| Weight (without heatsink) | 7g |
| Warranty Information | |
| Warranty | 5 Year Warranty or 250TBW |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Powered by ASUS: Wootware Pulse AMD B650 & Radeon RX 9060 XT Desktop Gaming PC
From: R38,667.00
To: R46,952.00
Out of stock
- Best SSD - RLR, 15 September 2025
Fast, simple and easy to install and setup in Windows.
For this particular model, once you install the drive, make sure to peel off the tape from the metal sheet with the thermal pad. Gently place it on the drive after installation this helps with cooling. Overall, it's a fast drive and highly recommended for anyone looking to add extra storage without breaking the bank.
Kingston SNV3S/1000G NV3 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid State D...
In stock with WootwareR4,399.00
R3,199.00
Save: R 1,200!
Kioxia LSD10Z001TG8 EXCERIA PLUS G3 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR4,299.00
R3,199.00
Save: R 1,100!
Crucial CT1000E100SSD8 E100 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid Sta...
In stock with WootwareR4,299.00
R2,799.00
Save: R 1,500!
ADATA SLEG-860-1000GCS Legend 860 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe S...
In stock with WootwareR4,399.00
R3,399.00
Save: R 1,000!
Super Flower SF-750F14GE Leadex III GE 750W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,449.00
R1,849.00
Save: R 600!
AMD 100-100001405WOF Ryzen 5 9600X 5.40GHz 6-Core Zen 5 Socket AM...
In stock with WootwareR6,499.00
R4,999.00
Save: R 1,500!
Gigabyte Radeon RX 9060 XT 16GB GAMING OC GV-R9060XTGAMING OC-16G...
In stock with WootwareR13,199.00
R9,199.00
Save: R 4,000!
AMD 100-100001404WOF Ryzen 7 9700X 5.50GHz 8-Core Zen 5 Socket AM...
In stock with WootwareR9,999.00
R6,799.00
Save: R 3,200!
Gigabyte B650-EAGLE-AX B650 EAGLE AX WIFI 6E AMD B650 Ryzen Socke...
In stock with WootwareR4,649.00
R3,499.00
Save: R 1,150!
Montech XR ARGB Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Chassi...
In stock with WootwareR1,899.00
R1,149.00
Save: R 750!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR899.00
R799.00
Save: R 100!
Antec Atom G750 750W 80 Plus Gold Semi-Modular Black Desktop Powe...
In stock with WootwareR1,599.00
R1,249.00
Save: R 350!
Super Flower SF-850F14GE Leadex III GE 850W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,799.00
R2,199.00
Save: R 600!













