Product Description
Additional Information
Reviews (1)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | XPG by ADATA |
| Series | GAMMIX S60 |
| Model | GAMMIX S60 (AGAMMIXS60-1T-CSBK) |
| Unformatted Capacity | 1TB (1000GB) |
| Interface | PCIe 4.0 x4 |
| Protocol | NVMe 1.4 |
| Flash Type | 3D NAND |
| Drive Performance | |
| Sequential Read Speed | Up to 5,000MB/s |
| Sequential Write Speed | Up to 3,200MB/s |
| Sequential Read Speed (PS5) | Up to 4,000MB/s |
| Endurance Rating | 250TBW |
| General | |
| Features | SLC Caching and Host memory buffer |
| Advanced LDPC ECC Technology | |
| Encryption support | |
| MTTF | Up to 1.5 Million Hours |
| Operating Temperatures | 0°C to 70°C |
| Non-Operating Temperatures | -40°C to 85°C |
| Shock Resistance | 1,500 G @ 0.5ms |
| Certifications | CE, FCC, BSMI, KC, Morocco, EAC, RCM, UKCA, RoHS |
| PS5 Compatibility | Yes |
| Dimensions (with heatsink) | 80 x 22 x 3.13 mm (L x W x H) |
| Dimensions (without heatsink) | 80 x 22 x 2.15 mm (L x W x H) |
| Weight (with heatsink) | 11g |
| Weight (without heatsink) | 7g |
| Colour | Black |
| Warranty Information | |
| Warranty | 5 Year Limited Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Fast SSD for gaming purposes. - Shaun, 19 December 2025
Fairly good SSD drive. Good read and write speeds. Does what an SSD should do.
I've not bought this brand before but it seems stable enough. Happy that it came with a little heatshield.
Category Bestsellers
Kingston SNV3S/1000G NV3 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid State D...
In stock with WootwareR4,399.00
R3,199.00
Save: R 1,200!
Kioxia LSD10Z001TG8 EXCERIA PLUS G3 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR4,299.00
R3,199.00
Save: R 1,100!
Crucial CT1000E100SSD8 E100 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid Sta...
In stock with WootwareR4,299.00
R2,799.00
Save: R 1,500!
ADATA SLEG-860-1000GCS Legend 860 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe S...
In stock with WootwareR4,399.00
R3,399.00
Save: R 1,000!
Customers Who Bought This Also Bought
Microsoft Windows 11 Professional 64-bit Operating System - DSP P...
In stock with WootwareR4,499.00
R2,999.00
Save: R 1,500!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR899.00
R799.00
Save: R 100!
Gigabyte Radeon RX 9060 XT 16GB GAMING OC GV-R9060XTGAMING OC-16G...
In stock with WootwareR13,199.00
R9,199.00
Save: R 4,000!
Antec Atom G750 750W 80 Plus Gold Semi-Modular Black Desktop Powe...
In stock with WootwareR1,599.00
R1,249.00
Save: R 350!
Antec VCX300 ARGB Tempered Glass Black Steel ATX Mid-Tower Deskto...
In stock with WootwareR899.00
R749.00
Save: R 150!
Montech AIR 100 Lite Tempered Glass Black Micro-ATX Mini Tower De...
In stock with WootwareR999.00
R849.00
Save: R 150!
Super Flower SF-1000F14GE Leadex III GE 1000W 80 Plus Gold ATX 3....
In stock with WootwareR3,049.00
R2,499.00
Save: R 550!
Antec Atom G850 850W 80 Plus Gold Semi-Modular Black Desktop Powe...
In stock with WootwareR1,899.00
R1,399.00
Save: R 500!
ASUS VA249HG 23.8" Full HD (1920x1080) 120Hz 1ms IPS FreeSync Bla...
In stock with WootwareR3,199.00
R1,799.00
Save: R 1,400!













